Niskie dzięki rządowym dopłatom oprocentowanie sprawiło, że już w pierwszym miesiącu oferowania przez banki Bezpiecznego Kredytu 2 proc. dziesiątki tysięcy klientów przynajmniej sprawdziło warunki oferty.

Wielka niewiadoma

Dowiedzieli się, że w pierwszych pięciu latach faktycznie płaciliby odsetki w wysokości ok. 2 proc. rocznie. Dopłaty będą obowiązywać przez 10 lat. Jednak oprocentowanie w drugiej pięciolatce pozostaje niewiadomą.

– Jednoznacznej odpowiedzi na temat wysokości oprocentowania za pięć lat nie można dziś udzielić – przyznaje DGP Jacek Furga, prezes Centrum AMRON monitorującego rynek hipotek i mieszkań.

Reklama

Wpływ na to będą miały bieżąca inflacja, wysokość stóp procentowych, ale i polityka samych banków. Większość z nich w odpowiedzi na pytania DGP informuje, że umowne oprocentowanie w drugim pięcioletnim okresie spłaty będzie odpowiadało aktualnej wówczas ofercie.

"Wysokość oprocentowania na drugi okres zostanie dla klienta ustalona pod koniec pierwszego okresu stałej stopy w oparciu o marżę z umowy kredytu (ta nie ulegnie zmianie) i nową stawkę stałej pięcioletniej stopy bazowej" – informuje o sposobie ustalania wysokości rat PKO BP, największy krajowy bank.

Wyższe oprocentowanie podniesie nie tylko koszt dla klienta, lecz także dla budżetu państwa. Wysokość dopłat zależy bowiem od przeciętnych stawek nowych hipotek w bankach komercyjnych.

"W drugim 5-letnim okresie wysokość dopłaty jest ustalana w oparciu o aktualny na dzień ustalenia tego nowego oprocentowania wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej. W związku z tym dopłata utrzyma realny poziom oprocentowania dla kredytobiorcy na zbliżonym poziomie. Jeśli wzrośnie oprocentowanie banku, to większa będzie dopłata i odwrotnie – jeśli oprocentowanie będzie niższe, to niższa będzie dopłata" – deklaruje resort rozwoju.

Reklama

Jacek Furga przyznaje, że trudno było uniknąć schodka po pięciu latach spłaty. Taki okres został określony w ustawie. Taki jest również standard kredytów o okresowo stałym oprocentowaniu.

CZYTAJ WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU "DZIENNIK GAZETA PRAWNA">>>