"Jak większość krajów świata, Szwajcaria nie uznaje oficjalnie niepodległości Tajwanu. Jednak podczas gdy wiele krajów uprzemysłowionych odnalazło różne kanały rozwoju kontaktów z wyspą, do której roszczenia ma Pekin, Szwajcaria pozostaje oporna. Ten opór rozszerza się na współpracę na obszarach, w których Tajwan jest światowym liderem, takich jak rozwój mikro- i nanotechnologii" - uważa Swiss Info.

Reklama

Szwajcarski rząd dotychczas odmawiał podpisania dwustronnej umowy o zacieśnianiu współpracy naukowej i technologicznej z Tajwanem, argumentując, że byłoby to sprzeczne z polityką jednych Chin. Nakazuje ona utrzymywanie stosunków dyplomatycznych tylko z jednym suwerennym państwem pod nazwą Chiny, w skład którego ma wchodzić Tajwan. Jest to stanowisko, które niektórzy posłowie do szwajcarskiego parlamentu uważają za krótkowzroczne.

Jeśli jest jeden kraj w Azji, z którym Szwajcaria powinna nawiązać dobre stosunki, to jest to Tajwan - twierdzi poseł Fabian Molina z Partii Socjaldemokratycznej.

Większość półprzewodników pochodzi z Chin

Według tabeli przedstawionej przez Swiss Info, sporządzonej na podstawie danych rządowych, w 2022 r. Szwajcaria zaimportowała większość półprzewodników z Chin. Łączna wartość tej wymiany handlowej wyniosła ponad 290 mln franków szwajcarskich (ok. 294 mln euro). Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (139 mln franków). Tajwan uplasował się na 19. miejscu, a wartość zakupu półprzewodników z tego kraju przez Szwajcarię wyniosła ponad 7 mln franków. Przy sporządzaniu tabeli pod uwagę wzięto zarówno ilość zaimportowanego produktu, jak i jego wartość.

Ważna umowa z Chinami

Reklama

W 2013 r. Szwajcaria podpisała umowę o wolnym handlu z Chinami, dzięki której szwajcarskie firmy mogą zaoszczędzić kilkaset milionów franków na eksporcie do Chin. Dla Szwajcarii Chiny to przede wszystkim olbrzymi partner handlowy, podczas gdy inne europejskie kraje i Stany Zjednoczone uważają je za konkurencję - ocenia Swiss Info.

Szwajcarski rząd ma także dwustronne umowy naukowe ze swoimi głównymi azjatyckimi partnerami handlowymi - Chinami, Japonią, Indiami, Koreą Południową i Wietnamem. Wyklucza z nich jednak Tajwan pomimo kilku prób i nacisków na szczeblu parlamentarnym - pisze szwajcarski portal.

Szwajcaria interpretuje politykę jednych Chin w sposób, który sprzyja Pekinowi - uważa Simona Grano, sinolog z Uniwersytetu w Zurychu. Pekin traktuje Szwajcarię w sposób uprzywilejowany, ale to może się zmienić w każdym momencie, jeśli polityka prowadzona w Bernie zwróci się w stronę, która nie spodoba się Chinom - komentuje Patrick Ziltener, ekspert polityki międzynarodowej z Uniwersytetu w Zurychu.