Michel podkreślił, że UE jest zdecydowana, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Odniósł się też do decyzji w sprawie przystąpienia Bułgarii i Rumunii do strefy Schenegen, która jego zdaniem może być podjęta w 2023 roku.

Chciałbym wyrazić zadowolenie z dołączenia Chorwacji do strefy Schengen od 1 stycznia 2023 r. Mieliśmy też polityczną debatę na temat przystąpienia do strefy Schenegen Rumunii i Bułgarii. Jestem optymistą w tym względzie, że decyzja w tej sprawie może zostać podjęta w 2023 roku. Odczuliśmy polityczną wolę, by pracować nad osiągnięciem postępu w tej sprawie. Mam nadzieję, że to się stanie w 2023 roku - podkreślił Michel.

Reklama

W konferencji wzięła też udział szefowa KE Ursula von der Leyen, która powiedziała, że dzięki czeskiej prezydencji propozycja dodatkowych 18 miliardów euro na przyszły rok dla Ukrainy została dziś przyjęta. - UE przoduje we wspieraniu swojego sąsiada (Ukrainy - PAP), tak jak powinna i tak pozostanie - dodała.

Odniosła się też do amerykańskiego planu wsparcia gospodarki.

Reklama

Musimy dopilnować, aby UE utrzymała pozycję światowego lidera w dziedzinie czystych technologii pomimo zaostrzającej się konkurencji. Przedstawiłam przywódcom 4-punktowy plan, aby skutecznie zareagować na amerykańską ustawę o redukcji inflacji. Komisja zrobi teraz krok naprzód i przedstawi propozycję - powiedziała.

Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz