Szefowa resortu podkreśliła, że 14. emerytura jest dodatkowym wsparciem w czasie panującej wysokiej inflacji. - Staramy się wesprzeć Polaków jako państwo, stąd była decyzja o 14. emeryturze. Jesteśmy już za półmetkiem. Wypłaconych już jest około 5 mln świadczeń. Szacujemy, że 9 mln emerytów otrzyma 14. emeryturę - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Reklama

Zaznaczyła, że "czternastkę" osoby uprawnione otrzymają z bieżącą emeryturą lub rentą. - Chciałam uczulić seniorów, że nie składamy żadnych wniosków, żeby nie dać się naciągnąć oszustom, którzy działają i próbują namówić na wypełnianie wniosków - dodała.

Przekazała, że w ubiegłym roku 14. emerytura wypłacona była w czwartym kwartale, w tym roku wypłaty zaczęły się już 25 sierpnia. - Nasze analizy pokazywały, że poziom inflacji będzie wysoki, a więc w tym momencie powinien iść ten zastrzyk gotówki dla seniorów, aby pomóc im w tym trudnym czasie w ramach solidarności międzypokoleniowej - wyjaśniła.

Świadczenia trafiają głównie na konta bankowe emerytów. - Cieszy nas, że około 80 proc. wypłat 14. emerytury wysyłane jest na konto bankowe. To pokazuje, w jaki sposób dążymy do automatyzacji i cyfryzacji usług. To pokazał nam też covid, kiedy wprowadzane były różnorakie rozwiązania, aby sprawnie funkcjonowało państwo – wyjaśniła.

Reklama

"Chcemy wypłacić w przyszłym roku, ale..."

- Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku. Chcemy zachować to, że jest to świadczenie jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie świadczenie będzie wypłacone - powiedziała.

W ocenie minister Maląg seniorzy nie są pozostawieni sami sobie. - Jak byśmy sobie zliczyli waloryzację, 13., 14. emeryturę i inne rozwiązania, które w tym roku zostały wprowadzone w polityce podatkowej, m.in. 30-tysięczna kwota wolna od podatku, obniżenie od lipca podatku z 17 do 12 proc. powoduje, że emeryci realnie w swoich portfelach mają więcej pieniędzy - stwierdziła.

Przypomniała, że wsparcie dla seniorów nie jest tylko finansowe, ale jest to też wsparcie aktywności senioralnej. - Obecnie trwa nabór do projektu Cyfrowe Kluby Seniora, dla NGO-sów i samorządów, które prowadzą kluby seniora na projekty związane z cyfryzacją i wykluczeniem cyfrowym. Można otrzymać do 20 tys. złotych, co nas bardzo cieszy, że potrafimy znaleźć w tej przestrzeni trudnego budżetu środki na przede wszystkim rozwój i wsparcie - powiedziała.

Reklama

Przypomniała, że oferowane wsparcie dotyczy nie tylko seniorów. - Tarcza antyinflacyjna obejmuje wszystkich Polaków. To dofinansowanie do zakupu węgla czy innych paliw, którymi się ogrzewamy. To są miliardy złotych, które trafiają, aby ulżyć Polakom w tym trudnym czasie - podsumowała szefowa resortu.

Agnieszka Gorczyca