Po tych informacjach juan na krótko zyskał na wartości w stosunku do dolara. Lira turecka wzrosła aż o 1 proc. Indyjska rupia również krótko zyskała - podaje Bloomberg.

Reklama

Plan zakupu 70 mld dolarów w "zaprzyjaźnionych" walutach uzyskał wstępne poparcie na specjalnym spotkaniu planistycznym najwyższych urzędników państwowych i banku centralnego - podaje Bloomberg.

Kreml ma zamrożone 640 mld dolarów rezerw walutowych. Sankcje nałożono po inwazji na Ukrainę - informuje Bloomberg.

"W nowej sytuacji gromadzenie płynnych rezerw walutowych na przyszłe kryzysy jest niezwykle trudne i niecelowe" - napisano w prezentacji planu.

"Zamrożone 300 miliardów dolarów nie pomogły Rosji; wręcz przeciwnie, stały się słabością i symbolem niewykorzystanych szans" - czytamy w dokumencie, do którego dotarł Bloomberg widział kopię dokumentu.

Reklama

"Oszczędzanie tych pieniędzy to bezpośrednie zmniejszenie inwestycji w Rosji na rzecz inwestycji w innych krajach" - czytamy w dokumencie.

"Sprzedaż juanów wymaga oddzielnego porozumienia z Chinami, które będzie bardzo trudne do uzyskania w kryzysie" - napisano.

Ekonomiści o zakupie juanów

Zakupy pomogą Rosji ograniczyć bezprecedensową siłę realnego kursu walutowego, która szkodzi eksporterom i dochodom budżetu z tytułu towarów. Dla krajów neutralnych, zakupy te przyniosą pewne wsparcie dla lokalnych walut, pomogą naprawić ich problemy z rachunkiem bieżącym i pomogą sfinansować import towarów - mówi Bloombergowi Aleksander Isakov, ekonomista.

Ekonomista Citigroup Ivan Tchakarov nazwał plan zakupu 70 mld dolarów do końca roku "dość ambitnym". Rząd wydaje się być zdeterminowany, aby w końcu doprowadzić do osłabienia rubla pod koniec roku - dodał.

Rosja zamierza kupować "przyjazne" waluty, by powstrzymać wzrost kursu rubla - informuje Bloomberg.