"W związku ze wzrastającymi cenami, wielu Niemców zmieniło już swoje zachowania konsumenckie" - opisuje "Tagesschau". Obecnie siedmiu na dziesięciu respondentów twierdzi, że zaczęło zmniejszać zużycie energii. Jest to więcej, niż w kwietniu tego roku - wtedy było to 64 proc.

Reklama

Prawie połowa ankietowanych - 47 proc. - stwierdziła, że robi mniejsze zakupy. Połowa utrzymuje, że zredukowała wydatki na czas wolny - rzadziej wychodzi do restauracji, kina, na obiekty rekreacyjne. 43 proc. badanych stwierdziło, że w bieżącym roku ograniczyło wyjazdy wakacyjne.

Jak oszczędzają osoby o niższych dochodach?

Jeśli chodzi o oszczędzanie energii, to nie było większych różnić w odpowiedziach respondentów z różnych grup dochodowych. "Różnice w dochodach stają się zauważalne, jeśli chodzi o osoby oszczędzające na zakupach i spędzaniu czasu wolnego. W tym przypadku ograniczanie wydatków dotyka najbardziej gospodarstwa domowe słabsze finansowo" – podkreśla „Tagesschau”.

Reklama

Większość, bo 66 proc. ankietowanych o dość niskich dochodach (dochód gospodarstwa domowego - do 1500 euro miesięcznie) stwierdziło, że oszczędza na codziennych zakupach. Prawie tyle samo - 67 proc. - stwierdziło, że rzadziej odwiedza restauracje, kina i obiekty rekreacyjne.

59 proc. spośród ankietowanych o niższych dochodach ograniczyło tegoroczne wydatki na wyjazdy wakacyjne. Dla porównania, spośród gospodarstw domowych o średnich dochodach (dochód na gospodarstwo domowe 1500-3500 euro miesięcznie) zdecydowała się na to tylko połowa ankietowanych.

Reklama

Jeśli chodzi o preferencje polityczne ankietowanych, to gdyby w najbliższą niedzielę miały odbyć się ogólnokrajowe wybory, CDU/CSU otrzymałyby 28 proc. głosów, a Zieloni byliby drugą najsilniejszą formacją z wynikiem 23 proc. SPD dostałaby 18 proc., a AfD - 12 proc. Na FDP głosowałoby 7 proc., na Lewicę - 4 proc.

Marzena Szulc