Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, inflacja w maju wyniosła 13,9 proc., licząc rok do roku, a w stosunku do kwietnia - 1,7 proc.

Reklama

Müller był pytany w Polsat News o te dane. - To jest największa bolączka, którą w tej chwili mamy jako cała Polska, ale nie tylko jako Polska, bo przecież cała Europa i cały świat zmaga się z historycznie wysoką inflacją - powiedział.

"Szereg działań"

Podkreślił przy tym, że rząd podejmuje szereg działań m.in. przedłużając tarczę antyinflacyjną do końca października, czyli dłużej będzie obowiązywał zerowy VAT na żywność i nośniki energii. - Aby łagodzić tam, gdzie to możliwe, tę wysoką inflację - mówił. - Niestety ona będzie trwała nieco dłużej - podkreślił.

Reklama

- Szukamy innych rozwiązań, takich jak np. wsparcie dla osób, które potrzebują węgla na opał, czyli przyjęty wczoraj projekt ustawy; wakacje kredytowe, które już przyjął Sejm - wymieniał rzecznik. - Szukamy tych rozwiązań, które mają z jednej strony osłaniać obywateli przed wysoką inflacją, ale jednocześnie to jest ciężka walka - za daleko idące działania mogą pobudzić działania inflacyjne, dlatego tutaj trzeba te rozwiązania bardzo dobrze mierzyć i realizować je ostrożnie - tak, aby nie doprowadzić do hiperinflacji - dodał.

Grzegorz Bruszewski