W środę Komisja Europejska ma zatwierdzić #KPO, czyli umowę między krajem członkowskim a #Komisja Europejska, która zawiera obowiązki, zadania, płatności na podstawie których projekty przewidziane w KPO będą realizowane - powiedział Buda w programie „Graffiti" w Polsat News, cytowany na profilu resortu na Twitterze.

Reklama

Każdy resort zobowiązał się do terminów, w których będą realizowane projekty z #KPO. Oznacza to, że odpowiadające za projekty KPO resorty będą je teraz realizować zgodnie z przyjętymi terminami bez opóźnień – dodał.

W połowie maja rzecznik rządu Piotr Muller informował, że zespoły negocjacyjne osiągnęły porozumienie w sprawie kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), co oznacza, że KPO został przekazany do finalnej akceptacji KPO przez Komisję Europejską.

W ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że na 2 czerwca zaplanowany jest pobyt przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Warszawie. W tym dniu – jak zapowiedział - ma dojść do podpisania umowy dot. realizacji przez Polskę kamieni milowych związanych z Krajowym Planem Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro - ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Buda: Rząd zaproponuje nowy wskaźnik oprocentowania kredytów jesienią

Rynek ma czas na zaproponowanie bardziej realnego wskaźnika oprocentowania kredytów, stanowiącego zamiennik WIBOR do września – października br. Jeżeli tego nie uczyni, rząd przedstawi jesienią swoją propozycję, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jesienią rząd zaproponuje w miejsce #WIBOR nowy wskaźnik oprocentowania kredytów - powiedział Buda w programie "Graffiti" Polsat News, cytowany na profilu resortu na Twitterze.

Doprecyzował, że stanie się tak w sytuacji gdy do września – października br. rynek nie zaproponuje zamiennika WIBOR-u, który jest bardziej realny i odpowiada wartości pieniądza międzybankowego.

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który znajduje się obecnie na etapie prac sejmowych zakłada zastąpienie WIBOR go innym wskaźnikiem, który obniży wysokość rat kredytowych. Proces wyznaczenia zamiennika za WIBOR zostanie uregulowany ustawowo.

Procedura wyznaczenia zamiennika, po wystąpieniu zdarzenia uruchamiającego, określonego w unijnym rozporządzeniu BMR, będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W proces zostanie zaangażowany Komitet Stabilności Finansowej (zrzeszający przedstawicieli wszystkich instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego) celem wypracowania jak najlepszego rozwiązania. Finalnie minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.

Jeżeli w ten sposób nie uda się doprowadzić do wyznaczenia zamiennika, wówczas ustawodawca przewidział możliwość wyznaczenia zamiennika za WIBOR na podstawie stawki Polonia. Wskaźnik ten będzie mógł zostać określony przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w drodze rozporządzenia.