Analityk podkreślił, że skala wzrostu cen będzie zależała od tego, jak wojna będzie przebiegała i jakie sankcje zostaną wprowadzone. Możliwe jest wiele scenariuszy - dodał.

Reklama

Zboża i rośliny oleiste

Rosja i Ukraina są znaczącymi eksporterami zbóż i roślin oleistych; jednocześnie Rosja jest dużym eksporterem nawozów i gazu. Te surowca podrożeją najbardziej i jest nawet ryzyko "szoku cenowego" - zaznaczył Olipra. Dodał, że zboża i rośliny oleiste to surowce paszowe, więc wzrost cen produktów roślinnych będzie oddziaływał w kierunku wzrostu produktów zwierzęcych.

Olipra przyznał, że zboża drożały już od jakiegoś czasu, ale to wynikało z tego, że światowe spożycie ziarna było wyższe niż produkcja. Do tego dochodziły wahania pogodowe czy wzrost cen np. nawozów. Teraz dodatkowo wpływ na wzrost cen ma wojna.

Reklama

Wzrosną ceny żywności i inflacja w Polsce

Zdaniem analityka globalny wzrost cen surowców będzie też podbijał ceny żywności w Polsce i wpływał na inflację.

Podkreślił, że światowe ceny żywności, na podstawie indeksu FAO, w styczniu były bliskie rekordu, a w lutym - jego zdaniem - mogą pobić rekord.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, w 2021 r. indeks cen żywności zwiększył się o ponad 28 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W całym 2021 r. wskaźnik cen zbóż FAO wynosił średnio 131,2 punktu, co oznacza wzrost o 28,0 punktów (27,2 proc.) w stosunku do 2020 r. Jest to najwyższy roczny wskaźnik odnotowany od 2012 r. W 2021 r. ceny kukurydzy i pszenicy były o 44,1 i 31,3 procent wyższe niż w 2020 r., głównie ze względu na duży popyt i mniejsze dostawy ze strony głównych eksporterów pszenicy.