"Jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na zerową stawkę VAT na żywność" - podaje RMF FM.
Obecne przepisy dotyczące VAT (dyrektywa VAT) uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Zezwalają jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.
Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej, w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE.
7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.
Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.
Większość przepisów wejdzie w życie i będzie mogła być stosowana po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Publikacja nastąpi dopiero po zakończeniu konsultacji z Parlamentem Europejskim.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Komisja spodziewa się, iż konsultacje z Parlamentem Europejskim zakończą się najpóźniej do marca 2022 r.
"KE nie jest bezduszną administracją"
Polska proponowała, by zerowa stawka VAT weszła w życie jeszcze przed wejściem nowego unijnego prawa - podaje RMF FM, i dodaje, że KE nie wyrazi sprzeciwu, gdy Polska wprowadzi zerowy VAT na żywność wcześniej, czyli już za kilka tygodni.
Tu chodzi o zdrowy rozsądek. KE nie jest bezduszną administracją. Jeżeli reguły zmienią się za kilka miesięcy i Polska będzie wówczas w zgodzie z tymi regułami, to KE nie będzie wszczynać wobec Polski procedury o naruszenie prawa - usłyszała dziennikarka RMF FM w Brukseli.
Morawiecki o zerowej stawce VAT
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku.
Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe.
My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe - zapewnił.
Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - przekazał Morawiecki.
Zadeklarował, że zrobi wszystko, aby "ta polska tarcza antyinflacyjna była jak najszersza i jak najbardziej obszerna".
Tarcza antyinflacyjna
Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).
Morawiecki: Nie ma odpowiedzi na wniosek o zerowy VAT na żywność
Robimy wszystko. Ja prowadzę niemal codziennie rozmowy, aby móc wdrożyć zerowy VAT. To będzie bezprecedensowe działanie, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie - stwierdził Morawiecki podczas uroczystości oddania do użytku przebudowanego odcinka drogi nr 933 w województwie śląskim.
Jak mówił, rząd stara się na wszelkie możliwe sposoby zmniejszyć inflację. Z szacunku dla obywateli zmniejszamy koszty paliwa - wskazał.
Dopytywany, kiedy zerowy VAT na żywność mógłby zostać wprowadzony, podkreślił, że trwają rozmowy z KE dotyczące obniżenia danin.
Wystąpiłem także do Komisji Europejskiej, rozmawiałem o tym z przewodniczącą KE Von der Leyen parę dni temu i komisarzem Paulo Gentilonim, aby obniżyć VAT na paliwo. Tego nikt nie zrobił w Europie. Właściwie to jest, jak to mówią prawnicy europejscy, +poza dyrektywą+. Ale dla nas nie ma zadań niemożliwych, staramy się wypracować odpowiednie rozwiązania, na pewno potrwa to jeszcze kilka tygodni - powiedział.
A więc zarówno w odniesieniu do zerowego VAT na żywność, jak i obniżonego VAT na paliwa, działamy. Pewnie w tej pierwszej kwestii w ciągu najbliższych paru tygodni będziemy mogli podjąć odpowiednie decyzje i wtedy je zakomunikujemy i one też przyczynią się w najbliższym czasie do obniżenia kwestii inflacyjnej - dodał.
Kościński: Nieoficjalnie, KE przychyli się do prośby premiera
Minister finansów Tadeusz Kościński zadeklarował wcześniej w środę, że spodziewa się, iż VAT na żywność będzie zerowy od 1 lutego, a obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc. To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej spawie - mówił Kościński w Polskim Radiu