Planowana ustawa ma zostać po czterech latach zweryfikowana pod kątem "skutków społecznych". W umowie koalicyjnej partii przyszłego niemieckiego rządu czytamy też: "Zaostrzymy przepisy dotyczące marketingu i sponsoringu alkoholu, nikotyny i marihuany". Aby zapobiegać nadużywaniu alkoholu i nikotyny, trzy partie chcą "skoncentrować się na zwiększonej edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży".

Reklama

"Wiele krajów pójdzie za tym przykładem"

Niemieckie Stowarzyszenie Konopne (Der Deutsche Hanfverband - DHV) mówi w kontekście tych planów o wielkim sukcesie. "Wiele krajów pójdzie za tym przykładem i również zalegalizuje konopie indyjskie", twierdzi cytowany przez portal tygodnika "Spiegel" rzecznik DHV Georg Wurth.

Reklama

Zdaniem stowarzyszenia należy jednak zalegalizować również uprawę domową, która "dla zwykłych konsumentów o wyższej konsumpcji i niskich dochodach stanowi ważną alternatywę dla sklepu specjalistycznego". Medyczna marihuana jest dostępna na receptę w Niemczech od 2017 roku.

Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP doszły w środę do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w środę w Berlinie, liczącą ponad 170 stron umowę koalicyjną, w której znalazło się również miejsce na kwestię legalizacji marihuany.