Spółki energetyczne nie mogą dokładać do produkcji energii. Pamiętajmy o rosnących cenach uprawnień do emisji CO2. Wzrost musi nastąpić, żeby spółki mogły inwestować w inne niż węglowe źródła i wytwarzać docelowo tańszą energię - powiedział Sasin dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Reklama

Wicepremier dodał, że "nie chce komentować czy można się spodziewać kilku czy kilkunastoprocentowych podwyżek cen energii", ponieważ to spółki złożyły stosowne wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Sasin: Spółki Skarbu Państwa rosną jak szalone

Menadżerowie zarządzający spółkami Skarbu Państwa bronią się dzisiaj sami przez wyniki. (...) Mimo pandemii, mimo, że cała Europa przeżywa bardzo ciężki kryzys i przeżywa w dalszym ciągu ciężki kryzys - polskie firmy rosną jak szalone. I zarabiają jak szalone - bo są to rekordowe zyski - powiedział Sasin w Karpaczu.

Reklama

Zdaniem szefa MAP polskie prywatne firmy muszą być wspierane. Postawię taką tezę, że im lepiej się wiedzie dużym państwowym podmiotom, to również lepiej się będzie wiodło tym podmiotom prywatnym, często to jest symbioza - wyjaśnił.

Według wicepremiera o dobrej kondycji spółek Skarbu Państwa świadczy fakt, że od początku roku do około połowy sierpnia indeks, w skład którego wchodzą notowane na GPW spółki Skarbu Państwa, zyskał ponad 24 proc.

W skład indeksu WIG MAP wchodzą takie spółki jak: PGE, Tauron, Enea, Lotos, PKN Orlen, PGNiG, KGHM, JSW, PKO BP, PZU, GPW, Grupa Azoty, PHN, Energa, PKP Cargo, LW Bogdanka, Polimex-Mostostal, Kogeneracja, Pekao SA, Alior Bank, ZA Puławy, i ZCH Police.