Sasin zapytany, czy uchwała sanacyjna została wprowadzona we wszystkich spółkach Skarbu państwa, odpowiedział, że "tak, oczywiście, że tak".

Reklama

13 osób na 4200

- W podległym mi obszarze Spółek Skarbu Państwa (...) znajduje się około 800 spółek. W tych spółkach jest 4200 stanowisk tych, których ta uchwała dotyczy, czyli zarządów, rad nadzorczych, najwyższych stanowisk, które generują największe dochody osób, które te funkcje pełnią. Na te 4200 osób było zaledwie 13 będących członkami rodzin Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Sasin.

- Wszystkie te 13 osób pożegnało się ze swoimi funkcjami. Same zrezygnowały po tej uchwale, nie trzeba było nikogo odwoływać - dodał wicepremier.

Reklama

Czym jest uchwała sanacyjna?

Chodzi o uchwałę przyjętą podczas Kongresu PiS, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek.

Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".