Jeszcze przed upadkiem Kabulu Stany Zjednoczone poprosiły nasz rząd o przyjęcie nawet trzech tysięcy Afgańczyków, których życie jest zagrożone w związku z ofensywą talibów. To w większość tłumacze i współpracownicy sił USA. Polska na tak dużą liczbę nie jest przygotowana. Dlatego Warszawa do inicjatywy odniosła się z rezerwą. Równocześnie analizowane są jednak warianty z różnymi liczbami osób, które mogłyby trafić do Polski. Chodzi głównie o współpracowników naszej dyplomacji, wywiadu, tłumaczy i osoby pracujące dla polskiego wojska. W dalszej kolejności byliby kwalifikowani ci, którzy pracowali dla Amerykanów. Waszyngton na szybko skrzyknął dawnych koalicjantów z Afganistanu, aby nie doszło do ostatecznej kompromitacji USA związanej z chaotyczną rejteradą z tego kraju.

Reklama

Nasza misja (ewakuacyjna – red.) przygotowywana również przez Ministerstwo Obrony Narodowej będzie wystarczająco wyposażona w sprzęt, aby sprowadzić do kraju wszystkich tych, którzy powinni do nas trafić, zarówno Polaków wraz rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy współpracowali z nami – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– Sprowadzimy wszystkich, którzy będą tego chcieli – dodał.

Do niedzieli wystawiono jednak zaledwie 45 wiz humanitarnych. Problemem jest też to, że jedyną drogą wydostania się z Afganistanu pozostaje lotnisko w Kabulu, które zostało otoczone przez talibów
i na którym panuje kompletny chaos.

Reklama

– Stworzyliśmy listę byłych współpracowników Polskiej Akcji Humanitarnej, ambasady w Kabulu i Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którym trzeba pomóc, bo grozi im niebezpieczeństwo. Wraz z rodzinami będzie to kilkadziesiąt osób – mówi DGP Piotr Łukaszewicz, ostatni ambasador RP w Afganistanie.

Rozważane są trzy scenariusze ewakuacji. Pierwszym jest skorzystanie z samolotów C-130E Herkules. Drugi to wykorzystanie naszego przydziału w ramach natowskiej Strategic Airlift Capability, czyli samolotów Boeing C-17 Globemaster stacjonujących na co dzień na Węgrzech na lotnisku Papa. Trzecia opcja to dogadanie się z sojusznikami, którzy wysyłają własny samolot i mogą nam użyczyć część
jego ładowności.

CZYTAJ WIĘCEJ WE WTORKOWYM WYDNIU "DZIENNIK GAZETA PRAWNA">>>