Ratyfikacja przez prezydenta decyzji Rady UE z 14 grudnia 2020 r., dotyczącej zwiększenia zasobów własnych, to kolejny krok - po podpisaniu ustawy wyrażającej przez parlament zgody na ratyfikację - pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19.

Reklama

Duda podpisał ustawę w piątek. Tego samego dnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w sobotę weszła w życie. Sejm uchwalił ją 4 maja, w czwartek poparł ją Senat.

W poniedziałek, podczas uroczystości ratyfikacji decyzji ws. zasobów własnych w budżecie UE, prezydent podkreślił, że to bardzo ważny moment dla naszego kraju, ale także dla całej UE.

Dlatego że dzisiaj rzeczywiście poprzez złożenie tego podpisu nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji decyzji Rady UE w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej, decyzji, która zamyka proces cały proces ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27 w UE, ale przede wszystkim która w wyniku bardzo długich negocjacji prowadzonych w zeszłym roku, które zamknęły się 14 grudnia 2020 roku wprowadza do systemu prawa UE coś, co nazwano instrumentem na rzecz odbudowy Unii Europejskiej - powiedział prezydent.

Jak dodał, jest to "pewien mechanizm finansowy, dokładnie pewien mechanizm pozyskiwania środków finansowych przez Komisję Europejską dla Unii Europejskiej". Zaznaczył, że jest to określone jako instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający w imieniu Unii Europejskiej "zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych całego świata na potrzeby odbudowy państw UE, gospodarek państw UE po wszystkich problemach spowodowanych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19".

Fundusz Odbudowy

Decyzja dotycząca zwiększenia zasobów własnych to efekt ubiegłorocznego szczytu UE, podczas którego 27 krajów członkowskim zawarło bezprecedensowe porozumienie, by utworzyć poza standardowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi specjalny instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa nazywany potocznie Funduszem Odbudowy. Żeby jednak Fundusz Odbudowy został uruchomiony, podobnie jak środki z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat, z czego ok 520 mld zł stanowić będą środki z wieloletniego budżetu, a ok. 250 mld zł z Funduszu Odbudowy. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.