Jakie możliwości daje e-learning?

E-learning bardzo szybko zyskuje uznanie jako nowa metoda zdobywania wiedzy i umiejętności, która znacznie obniża koszty kształcenia oraz ułatwia dostęp do edukacji. Na świecie w ten sposób studiują już miliony osób. W Polsce także obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania tą metodą kształcenia. Wpływ na popularyzację nauczania on-line ma m.in. coraz bardziej powszechny dostęp do Internetu. Przyczyn popularności e-learningu upatruje się również w ogromnych możliwościach, jakie ta metoda niesie. W dzisiejszym zapracowanym świecie nie każdy może sobie pozwolić na studia nawet w systemie zaocznym. Obowiązki zawodowe i rodzinne pochłaniają tak wiele czasu, że na kontynuowanie kształcenia na poziomie wyższym już go brakuje. Również osoby niepełnosprawne mają często problemy z podjęciem studiów w tradycyjnym systemie. Z myślą o takich właśnie osobach powołano do życia Polski Uniwersytet Wirtualny.

Reklama

Czym różnią się studia wirtualne od tradycyjnych stacjonarnych?

Siłą studiów przez Internet jest ich mobilny charakter. Mimo że zajęcia prowadzone są w przestrzeni wirtualnej, studenci nie są jednak pozostawieni sami sobie. Nad ich postępami w nauce czuwają nauczyciele akademiccy, którzy nadzorują prawidłowy przebieg zajęć dydaktycznych. Studia na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym oznaczają więc aktywny udział w dyskusjach oraz rozwiązywanie zadań i problemów wspólnie z innymi studentami. Markę PUW buduje także grono odpowiednio przygotowanych wykładowców. Kładą oni szczególny nacisk na to, aby przekazywana wiedza i umiejętności miały wymiar praktyczny, przydatny w karierze zawodowej studentów i absolwentów. Program studiów danego kierunku jest przygotowywany na podstawie standardów kształcenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minima programowe poszczególnych kierunków studiów wyznaczają dziekani.

Reklama

Jak wyglądają studia przez Internet?

Program nauki na PUW jest taki sam jak w tradycyjnym systemie. Jego uwieńczeniem jest obrona pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej. Zarówno egzaminy kończące semestr, jak i obrona dyplomu mają na razie tradycyjną formę. Studenci przystępują do nich w siedzibie uczelni, bezpośrednio przed wykładowcą.

Podstawą studiów internetowych są zajęcia na platformie zdalnego nauczania. To na niej znajdują się materiały dydaktyczne, które student powinien opanować, wiadomości, z którymi powinien się zapoznać, a także zadania, testy, quizy i polecenia do dyskusji na forum. Studenci pracują w grupach pod opieką nauczycieli akademickich, którzy udzielają odpowiedzi na pytania, moderują dyskusje, a także zlecają i oceniają wykonanie zadań.

Reklama

Studia przez Internet nie polegają na biernym czytaniu materiałów dydaktycznych i rozwiązywaniu testów, ale na aktywnym udziale w dyskusjach oraz rozwiązywaniu zadań i problemów wspólnie z innymi studentami. Podczas realizacji różnych projektów uczestnicy uczą się, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Co ważne, studenci PUW mają również takie same prawa jak ich koledzy studiujący na tradycyjnych uczelniach państwowych i niepaństwowych. Otrzymują indeks oraz legitymację studencką, mogą ubiegać się o stypendia oraz kredyty studenckie, mają również możliwość studiowania w ramach indywidualnego toku studiów.

W jaki sposób studenci komunikują się z wykładowcami?

Są dwie drogi: komunikacja standardowa oraz wirtualna. Standardowa to spotkanie studenta z wykładowcą w uczelni w ramach konsultacji. Takie spotkania organizujemy dwa razy w semestrze, ale student może umówić się z prowadzącym na indywidualne konsultacje. Metody wirtualne to instrumenty komunikacji dostępne na naszej platformie zdalnego nauczania, czyli poczta e-mail, forum i czat.

Jak wygląda zaliczenie zajęć?

Ocena końcowa z przedmiotu składa się z dwóch ocen. Pierwsza jest podsumowaniem pracy na platformie, a druga zostaje wystawiona za egzamin lub zaliczenie w tradycyjnej formie. Aby zostać dopuszczonym do egzaminu lub zaliczenia, trzeba zaliczyć zajęcia na platformie.

W trakcie nauki na platformie prowadzący ocenia pracę studenta na podstawie jego aktywności – udziału w dyskusjach, udzielania odpowiedzi na pytania, wykonania zadań zleconych przez wykładowcę – projektów, prac pisemnych, testów, quizów. Jako pomoce naukowe uczelnia przygotowała multimedialne materiały dydaktyczne, są to e-booki, prezentacje, animacje, testy, quizy.

Czy studenci wirtualnego uniwersytetu znają się?

Dzięki instrumentom komunikacji wirtualnej – tak. Mają bowiem ze sobą kontakt praktycznie każdego dnia.

Poznają się za pomocą internetu, taka forma znajomości oczywiście nie spełnia wymagań naszych studentów. Te niedogodności rekompensują zjazdy konsultacyjne odbywające się w siedzibie uczelni. W nawiązywaniu znajomości pomaga też dziekanat, który odpowiednio tworzy grupy zajęciowe. Jeżeli mamy wiele osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, dziekanat gromadzi je w jednej grupie, tak by mogli wspólnie się uczyć i spotykać. Nasi absolwenci, rozsiani po całym świecie, utrzymują kontakty nawet po skończeniu nauki.

Czego można się jeszcze nauczyć na PUW?

W naszej ofercie znajduje się również kilkaset kursów dotyczących m.in. technologii komputerowych i informatycznych, zarządzania, marketingu, psychologii i pedagogiki, prawa, nauk politycznych, zdrowia i opieki medycznej oraz nauk społecznych i filozofii. Przystąpienie do nauki nie wymaga matury lub innych dokumentów potwierdzających dotychczasowe wykształcenie. Kursy są dostępne dla wszystkich, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Kurs już od chwili rekrutacji odbywa się w całości on-line. Dzięki temu łamiemy wszelkie bariery geograficzne. Wśród naszych klientów jest wielu rodaków przebywających za granicą. Osoby, które ukończą kurs z pozytywną oceną, otrzymują certyfikat w wybranym przez siebie języku potwierdzający zdobyte umiejętności.