Od ponad 19 lat mieszkam i pracuję we Frankfurcie nad Menem. Już to w dużym stopniu wyjaśnia, dlaczego podjęłam studia przez Internet – taka forma studiów była dla mnie jedyną możliwością dalszej nauki w języku polskim. Studiowanie na niemieckiej uczelni w znacznym stopniu utrudniało mi to, że język niemiecki zawsze pozostanie dla mnie językiem obcym – po prostu wyjechałam do tego kraju już jako osoba dorosła.

Bezpłatne studia dzienne nie wchodziły w rachubę ze względu na mój wiek. Natomiast płatne studia wieczorowe bądź zaoczne są w Niemczech znacznie droższe niż w Polsce, nawet jeżeli do opłat za czesne doliczymy koszty dojazdu i utrzymania w trakcie zdawania egzaminów.

Ale nauka przez Internet wymaga znacznie większego nakładu pracy niż każde inne studia. Nie ma wykładów, do wszystkiego trzeba dochodzić na podstawie słowa pisanego. Wprawdzie za pomocą poczty mailowej i czatów ma się niemal nieograniczony kontakt z prowadzącymi kursy, ale czasami przydałoby się „żywe” słowo.

Ten tryb studiów wymaga olbrzymiej samodyscypliny, systematyczności, wytrwałości. Chcąc osiągać dobre wyniki, na czas studiów należy niemal całkowicie zrezygnować z życia rodzinnego i skoncentrować się na pracy zawodowej i nauce. Na naukę poświęcałam, w zależności od semestru, od 35 do 50 godz. tygodniowo. Normalnie pracując, na obowiązki rodzinne często nie było już czasu. Na szczęście mam dorosłe dzieci, a mąż w pełni zaakceptował moją decyzję o podjęciu studiów.

Większość moich kontaktów z innymi studentami odbywała się przez maile i komunikatory: Gadu-Gadu, Tlen, Skype. Niedobór spotkań osobistych był najczęściej na szczęście nadrabiany w czasie zjazdów konsultacyjnych i sesji egzaminacyjnych, które wymagały osobistej wizyty w siedzibie uczelni.

——————————————————————————————————————————

Katarzyna Zarychta-Gorski rozpoczęła studia na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym w październiku 2002 r., kiedy PUW rozpoczynał swoją działalność. Przez trzy lata studiowała zarządzanie i marketing. Po uzyskaniu stopnia licencjata w lipcu 2005 r. podjęła naukę na studiach magisterskich na tym samym kierunku, które wówczas uruchomił PUW. Pracę dyplomową obroniła we wrześniu 2007 r.