Skąd pomysł na utworzenie portalu o elastycznych formach zatrudnienia?
Wojciech Dymowski: Razem z innymi pracownikami portalu szukaliśmy rozwiązań najlepszych dla naszych rodzin lub najefektywniejszych dla naszych firm. Podejście do zatrudnienia w Polsce jest nadal bardzo konserwatywne i nie daje zbyt wielu możliwości. Ciągle szukaliśmy i szukaliśmy... Z wielkimi trudnościami. Z podobnymi problemami prywatnie i zawodowo borykało się też wielu naszych znajomych.

Reklama

Okazuje się, że bardzo trudno jest znaleźć wiarygodne, a przede wszystkim pełne informacje o elastyczności w zatrudnieniu – dotychczasowe źródła podają raczej wyrywkowe informacje i ciężko je samemu zebrać w całość. Brakowało wygodnego serwisu, dostępnego w każdej chwili i dla każdego, gdzie można sprawdzić, co o elastycznych formach pracy mówią prawnicy, jakie są doświadczenia tych, którzy już korzystają z takich rozwiązań, jakie formy zatrudnienia wybrać i co zrobić krok po kroku, żeby z nich skorzystać.

Z drugiej strony, angażując się w wykorzystywanie środków unijnych, a zwłaszcza środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, widzieliśmy, że powstaje bardzo dużo ciekawych narzędzi i opracowań. Mieliśmy dostęp do dużej ilości niewykorzystanej wiedzy – słabo wypromowanej, niedostępnej. Właśnie dlatego stworzyliśmy miejsce, gdzie w każdej chwili można poszukać dokumentów, policzyć, co się opłaca i dlaczego.

Do kogo kierowany jest portal Efez.eu?
W zasadzie do każdego – zarówno pracowników, jak i pracodawców. Każdy może skorzystać na elastycznych formach pracy. Wielu z nas mogłoby poświęcać więcej czasu rodzinie, gdyby miało możliwość innego podziału godzin pracy. Wielu z nas mogłoby więcej zarabiać, gdyby nie musiało pracować w sztywnych warunkach.

Elastyczne formy zatrudnienia można polecić wszystkim, którym trudno jest pracować tradycyjnie – wychodzić rano z domu na 10 godzin, z czego dwie są zmarnowane w korkach, bo akurat wtedy są godziny szczytu. Spójrzmy na przykład na młodych rodziców, na ludzi opiekujących się starszymi rodzicami, na osoby niepełnosprawne. Dla nich wymaganie pracy w biurze, w typowych godzinach często kończy się rezygnacją z pracy. A tak wcale nie musi być. Oni i ich pracodawcy mogą znaleźć inne rozwiązanie, jeśli skorzystają z portalu Efez.eu. Dodatkowo w tym serwisie – dla wygody odbiorców – chcemy wskazywać materiały, które bardziej mogą się przydać pracodawcy, pracownikowi czy instytucji wspierającej rynek pracy, bo to właśnie one mogą się realnie przyczynić do upowszechnienia EFZ.

Jakie narzędzia dostępne są w portalu?
Jednym z ważniejszych źródeł wiedzy są szkolenia on-line. W serwisie można obejrzeć i wysłuchać materiałów szkoleniowych o elastycznych formach zatrudnienia – od A do Z: od informacji podstawowych po zagadnienia prawne i przykłady. Ponieważ znacznie szybciej uczymy się przez obrazy niż pisane dokumenty, można tu np. zobaczyć filmy o elastycznej pracy – o narzędziach i osobach, które z nich korzystają.

Bardzo ważną rolę spełnia kalkulator kosztów zatrudnienia i dochodów pracowników w zależności od wykorzystywanej formy zatrudnienia. Bezpośrednio z niego możemy przejść do wzoru umowy i nie tylko ją przeczytać, ale także sprawdzić podstawę prawną, przeczytać rekomendacje prawnika, a następnie wypełnić i wydrukować gotową. Efez.eu to także baza opracowań i raportów o EFZ. W następnym kroku uruchomiona zostanie także giełda pracy elastycznej z możliwością wystawiania rekomendacji sprawdzonym pracownikom oraz zabezpieczania płatności w kontrakcie zleceniodawca – zleceniobiorca.

Jak działa kalkulator? Skąd pomysł na stworzenie takiego narzędzia?
Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze pracy albo jej formy. Wielokrotnie powtarza się, że całkowite koszty zatrudnienia są w Polsce bardzo wysokie i składają się z wielu elementów. Nie jest to system przejrzysty, więc postanowiliśmy to uporządkować i kompleksowo zebrać w jednym miejscu.

Kalkulator zbiera wszystkie najważniejsze formy zatrudnienia i pokazuje finansowe różnice pomiędzy nimi – nie tylko jedną kwotę brutto/netto, jak robi to większość dostępnych na rynku kalkulatorów. My pokazujemy zarówno stronę, na którą patrzy pracodawca, jak i tę, która interesuje pracownika. Pokazujemy także poszczególne składniki kosztów dla wybranej formy zatrudnienia.

_____________________________________________________________________________


Wojciech Dymowski jest project menedżerem, ekspertem firmy doradczej ITTI w zakresie telepracy i e-learningu, współtwórca portalu www.efez.eu.