Dziś ostatnia część poradnika DZIENNIKA o tanich zakupach za Oceanem. Tym wszystkim, którzy nie wybiorą się tam osobiście, radzimy jak kupować przez internet. Okazuje się, że dzięki sieci można zdobyć niemal wszystko, nawet wyspę na Pacyfiku czy... włos Abrahama Lincolna.

Reklama

20-letni Tomasz Iwańczyk, student z Warszawy, pierwszą rzecz przez internet kupił dwa lata temu. W tej chwili trudno mu już zliczyć, ile przedmiotów nabył w ten sposób. "Dzisiaj nie ma już znaczenia, czy sprzedawca mieszka w sąsiedniej dzielnicy, czy w Nowym Jorku. Nawet jeśli jakiś sklep generalnie nie wysyła do Polski swoich towarów, zawsze można o to poprosić. Nie zdarzyło mi się, żeby ktoś odmówił" - opisuje.

Gdyby jednak sprzedawca nie chciał przesłać towaru, możemy skorzystać z usług polskiego pośrednika (np. www.kupujwusa.com, www.uspack.pl) - dostarczy do nas zamówiony towar.

Jak najlepiej i najbezpieczniej robić zakupy w internecie?

Bezpieczeństwo. "Zanim kupimy wybraną rzecz, wcześniej sprawdźmy sprzedawcę i skontaktujmy się z nim" - radzi Łukasz Jadachowski, zastępca szefa polskiego oddziału eBay. Wszyscy użytkownicy sklepów internetowych wystawiają sobie komentarze po zakończonej transakcji. "99 proc. pozytywnych komentarzy może już gwarantować, że przedmiot dotrze do nas bezpiecznie" - dodaje Jadachowski. Warto sprawdzić też, czy dana transakcja jest ubezpieczona. Na przykład amerykański eBay.com ubezpiecza wszystkie transakcje do 2 tys. dolarów.

Zakup i płatność. Jeśli już poznaliśmy sprzedawcę, możemy kliknąć zakładkę: kupuję. Przedmiot jest już nasz, teraz wybieramy formę płatności. Możemy zapłacić przelewem, kartą kredytową, kartą płatniczą akceptowaną w internecie lub e-kartą (tylko do transakcji internetowych; oferuje ją np. mBank), możemy zapłacić też przy odbiorze lub skorzystać z serwisu płatniczego - np. PayPal czy AllPay. "Kupując w USA, ze względu na czas najlepiej skorzystać z PayPala. Jest on też bezpłatny, bezpieczny, bo nie ujawniamy swoich danych, i szybki, bo pieniądze w ciągu kilku sekund są u sprzedawcy" - wyjaśnia Jadachowski.

Aukcje. Aby kupić tanio, warto skorzystać z aukcji (eBay.com czy Amazon.com), na których każdy może wystawić swój produkt, zarówno sklep internetowy, jak i uczeń pozbywający się starych podręczników. Jeśli chcemy kupić konkretną rzecz, warto wejść na stronę branżową, która oferuje większy asortyment (np. Perfume.com, Gamestop.com czy Cars.com). Kiedy znajdziemy już to, czego szukaliśmy, warto jeszcze skorzystać z porównywarki cen (Pricewatch.com, Froogle.com, Shopping.com, Shopzilla.com), żeby upewnić się, że cena wybranego sprzedawcy jest rzeczywiście najniższa.

Odbiór przesyłki. Ze sprzedawcą ustalamy, jak wysyła produkt. Możemy skorzystać z usług amerykańskiej poczty, jest ona jednak dość droga (za transport 20-kilogramowej paczki zapłacimy około 100 dolarów). Jeśli przedmiot jest cenny, możemy paczkę ubezpieczyć lub wybrać specjalną przesyłkę. "Zawsze lepiej dopłacić kilka złotych i wybrać opcję tzw. paczki śledzonej, dzięki czemu w każdej chwili możemy dowiedzieć się, gdzie ona jest" - mówi Jadachowski. Tańsze przesyłki oferują polscy pośrednicy w USA (np. Polamer). 20-kilogramowa paczka ekspediowana drogą morską kosztuje niecałe 40 dolarów - 100 zł.

• Cło. Po odbiorze paczki płacimy naliczone nam cło i 22-proc. podatek VAT za pośrednictwem poczty. "Kilkakrotnie, jak zamawiałem niezbyt cenną rzecz, cło w ogóle nie zostało mi naliczone" - mówi Tomasz Iwańczyk.

• Co zrobić, jeśli paczka do nas nie dotarła? Na początku skontaktować się ze sprzedawcą i spróbować wyjaśnić problem. Jeśli nie uda się nic ustalić, zwrócić się do portalu, na którym kupowaliśmy przedmiot, i założyć spór ze sprzedawcą. Jeśli transakcja była wcześniej ubezpieczona, od ręki dostaniemy pieniądze.