PKO Bank Polski jest największym płatnikiem podatku CIT w kraju – wynika z opublikowanej przez Ministerstwo Finansów listy podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których przychody w 2018 roku przekroczyły 50 mln euro. Tylko z tytułu tego podatku bank wpłacił w ubiegłym roku do budżetu państwa ponad 1,3 mld zł. Łącznie, z tytułu różnego rodzaju podatków, Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego zasiliła w ubiegłym roku budżet centralny i budżety samorządów lokalnych kwotą 3,5 mld zł - napisał bank w środowym komunikacie.

Reklama

Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, cytowany w komunikacie, zaznaczył, że bank wypracowując coraz wyższe zyski, generuje "także istotne kwoty, które zasilają budżet państwa i budżety lokalne".

Jak poinformował bank, w 2018 roku podmioty grupy kapitałowej - prowadzące działalność w Polsce - odprowadziły do budżetu centralnego, m.in. 1,6 mld zł podatku CIT, 950 mln zł z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych zwanego potocznie podatkiem bankowym, 310 mln zł podatku dochodowego od osób fizycznych, 326 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, 129 mln zł z podatku od towarów i usług oraz 77 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

PKO Bank Polski obsługuje ponad 10 mln klientów indywidualnych i ponad 500 tys. firm i korporacji. Z kapitalizacją przekraczająca 50 mld zł jest najcenniejszą spółka notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Według testów przeprowadzonych w 2018 roku przez Europejski Urzędu Nadzoru Bankowego PKO Bank Polski jest też najodporniejszym na ewentualne sytuacje kryzysowe bankiem w UE.