W tegorocznym kongresie, podczas którego zorganizowanych zostanie ponad 150 sesji tematycznych, udział weźmie 900 prelegentów. Frekwencja powinna być podobna jak w ubiegłym roku, kiedy to w imprezie wzięło udział 11,5 tys. uczestników. – Tak jak podczas wcześniejszych edycji będziemy wymieniać się doświadczeniami i wiedzą, dyskutować o najważniejszych dla europejskiej gospodarki kwestiach, sprawach istotnych dla rozwoju naszego kraju, a także problemach i wyzwaniach w prowadzeniu biznesu z punktu widzenia „przeciętnego przedsiębiorcy” – wyjaśnia Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Reklama

Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczny kongres będzie nie mniej spektakularny niż jubileuszowy, dziesiąty. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej: Andrus Ansip, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego w Komisji Europejskiej, premier Estonii w latach 2005–2013; Miguel Arias Cañete, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetycznej oraz Cecilia Malmström, komisarz Unii Europejskiej ds. handlu.

Polski rząd reprezentowali m.in.: Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów RP; Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych; Teresa Czerwińska, minister finansów; Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii; Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Henryk Kowalczyk, minister środowiska; Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju; Krzysztof Tchórzewski, minister energii oraz Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. W sesji inauguracyjnej, zatytułowanej „Nasza nowa Europa”, uczestniczyli m.in.: George A. Papandreu, premier Grecji w latach 2009–2011; Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010–2012; Herman Van Rompuy, emerytowany przewodniczący Rady Europejskiej, premier Belgii w latach 2008–2009 oraz Alexander Stubb, premier Finlandii w latach 2014–2015, minister finansów w latach 2015–2016, wiceprezes zarządu Europejskiego Banku Centralnego.

Eksperci wymieniali się poglądami na temat przyszłości kontynentu. Podkreślano kwestię solidarności europejskiej wobec zjawisk takich jak migracja, wojny handlowe, brexit, a także zmiany klimatyczne.

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997–2001 i przewodniczący Rady EEC podkreślał m.in. konieczność stawienia czoła konsekwencjom brexitu, wewnątrzeuropejskim tendencjom separatystycznym oraz problemom migracji.

Reklama

Te wyzwania pozostały aktualne także i dziś. Dlatego im również będą poświęcone tegoroczne obrady. Poza tym goście wspólnie zastanowią się nad przyczynami i przejawami kryzysu demokracji liberalnej w Europie. Analizowane będą nowe ruchy polityczne na Starym Kontynencie, wybory Europejczyków oraz ich podatność na populizm. Nie zabraknie rozmów o koniecznych inwestycjach w Europie – bilansie Planu Junckera czy dokończeniu kluczowych projektów integracyjnych – unii bankowej i strefie euro.

Reklama

Tematem, który zapewne wzbudzi wiele emocji, będzie analiza przyszłości Polski w Unii w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prelegenci i goście spróbują odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest miejsce Polski w Europie i czy temat polexitu ma rację bytu.

Oczywiście sporo miejsca zostanie poświęcone na dyskusje o nowych ramach finansowych 2021–2027, migracjach, demografii i pozycji polskich firm na arenie międzynarodowej. Ciekawych tematów do dyskusji w trakcie sesji i pomiędzy nimi z pewnością więc nie zabraknie.

Wśród wydarzeń towarzyszących ważną pozycję zajęły już spotkania młodego i innowacyjnego biznesu z przedstawicielami korporacji w ramach IV European Start-up Days (14–15 maja 2019 r.). Po raz piąty będziemy też mogli śledzić odsłonę Projektu EEC – Liderzy Przyszłości, który zachęca młodych ludzi do udziału w życiu publicznym, inspiruje do działania i promuje aktywną postawę obywatelską. ©℗

ELG