Ustawa o pomocy frankowiczom uderzy w całą gospodarkę - ostrzega Związek Banków Polskich. W ubiegłym tygodniu, posłowie zdecydowali, że 90 procent kosztów związanych z przewalutowaniem kredytów w walutach obcych na złote spadnie na instytucje finansowe. Według obliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, jeśli wszyscy uprawnieni kredytobiorcy skorzystają z przewalutowania, sektor bankowy będzie uboższy o 22 miliardy złotych.

Reklama

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział IAR, że straty byłyby znacznie większe i to nie tylko dla banków, ale całej gospodarki. Jak wyjaśnia - w zależności od przyjętego rozwiązania, do 2020 roku banki przeznaczą od 50 do 200 miliardów złotych mniej na kredyty dla przedsiębiorstw i osób prywatnych. Prezes ZBP podkreśla, że to wpłynie na istotne osłabienie tempa rozwoju gospodarczego kraju.

Aby uniknąć strat w gospodarce, Krzysztof Pietraszkiewicz zamierza rozmawiać o problemie z osobami zajmującymi najwyższe stanowiska w państwie - z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami sejmu i senatu oraz z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Ustawą we wrześniu zajmą się senatorowie i możliwe, że złagodzą jej skutki dla banków. Potem jednak dokument wróci do Sejmu i posłowie będą mogli poprawki senatorów przyjąć albo odrzucić.