Zgodnie z nowymi przepisami w te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą już mogły inwestować. W sumie OFE mają umorzyć 51,5 procent jednostek rozrachunkowych, zapisanych na rachunku każdego członka Otwartego Funduszu Emerytalnego. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk przekonuje, że mimo, iż operacja jest dość skomplikowana, nie powinno być problemów z przekazaniem tych środków. W sumie do ZUS-u przekazanych zostanie około 150 miliardów złotych.
Ustawa przewiduje też, że Polacy sami zdecydują czy chcą, by ich składki na przyszłą emeryturę trafiały i do OFE i do ZUS-u czy tylko do ZUS-u. Prezes Derdziuk przypomina, że decyzję będzie można podjąć w określonym czasie. Pierwszy okres transferowy rozpocznie się 1 kwietnia a zakończy 31 lipca. Jeśli w tym okresie nie zostanie podpisana umowa z OFE, składka przyszłego emeryta będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS-ie. Możliwość zmiany decyzji pojawi się również w okresie od kwietnia do lipca 2016 roku a później co cztery lata.
Poza tym na 10 lat przed emeryturą składki ubezpieczonego będą stopniowo przekazywane do ZUS-u.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę 27 grudnia ubiegłego roku, decydując jednocześnie o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z Konstytucją trafił do Trybunału w ostatni piątek. Chodzi między innymi o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.