W ub.r. obroty koncernu wyniosły 29,5 mld euro i były o niemal 60 proc. większe od wyniku drugiego w zestawieniu węgierskiego koncernu paliwowego MOL. W porównaniu z zajmującą trzecią pozycję czeską Skodą Auto i kolejnym ukraińskim Naftogazem obroty naszego giganta były ponad trzy razy większe.

W obliczu niestabilnego otoczenia, w którym funkcjonują koncern i europejska gospodarka, nasza pozycja opiera się na solidnych fundamentach. Wysiłki w celu redukcji nadmiernego zadłużenia, a jednocześnie czytelne, strategiczne kierunki rozwoju pozwalają myśleć o dalszym wzroście wartości grupy Orlen – komentuje prezes Jacek Krawiec.

Firmy z naszego kraju dzierżą również prym, jeśli chodzi o największy zysk netto oraz największe zatrudnienie. Zarobek dający pierwszą pozycję wykazał 12. w ogólnym zestawieniu KGHM. Miedziowy koncern okazał się najbardziej dochodowy, chociaż jego ubiegłoroczny wynik w przeliczeniu na euro był o 57 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Rekordzistą regionu pod względem zatrudnienia jest Poczta Polska. W ub.r. w firmie pracowało 92 tys. osób.

Polskie spółki przodują w rankingu. W tym roku znalazło się w nim 171 przedsiębiorstw z naszego kraju, a więc ponad 34 proc. (w 2011 r. było ich 159, a w 2010 r. – 160) – podają twórcy zestawienia z firmy Coface. Przychody naszych spółek obecnych wśród pół tysiąca największych przedsiębiorstw regionu wyniosły niemal 234 mld euro, czyli 37 proc. zsumowanych obrotów wszystkich sklasyfikowanych podmiotów. W przypadku zysku netto i wielkości zatrudnienia udział krajowych firm był jeszcze większy – wyniósł 40–42 proc.

Krajowe spółki jednak pod względem zyskowności zostają w tyle za regionalnymi liderami. Średnio 8,5-proc. rentowność obrotu zanotowały w minionym roku firmy z Chorwacji, która z początkiem lipca stała się członkiem Unii Europejskiej. 7,3 proc. wyniosła przeciętna marża netto w firmach słowackich, a 7,0 proc. – w serbskich. Wynik polskich firm to 3,7 proc.