SKOK-om brakuje tchu. "DGP" dotarł do finansowych danych

| Aktualizacja:

Spółdzielcze kasy mają małe kapitały i dużo złych kredytów – wynika z danych, które zdobył "Dziennik Gazeta Prawna". 

wróć do artykułu
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 06:56)
    Zaczeli finansowac PIS , bawic sie z kosciolem ... i mieszac sie w polityke wiec klapa !
    AMBER-PIS !
  • ~STOP
    (2013-06-06 06:57)
    Czyli jeden wielki PiSowski przekręt
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 06:59)
    wiadomo, że sprawę należy ukryć bo pewne osoby musiały by być rozliczane tj PSL i PIS (nawet św. p. Prezydent RP który pomagał je budować) no i ogromna rzesza polityków nie tylko z tej sfery a smród byłby taki, że bankowość w Polsce byłaby przetrącona więc lepiej udawać, że nic się nie dzieje.
    Ludzie PIS doja SKOKi...a bedzie to potem "wina Tuska"
  • ~wwwwwww
    (2013-06-06 07:10)
    No cóż. media PeOwskie chroniły Amber Gold. A SKOKI chcą zniszczyć, już od dawna
  • ~tw
    (2013-06-06 07:20)
    SKOK-i tym różnią się od "banków" że nie transferują zysków za granicę. To może boleć i jak widać boli.
  • ~m
    (2013-06-06 07:25)
    to jest robione aby przejąć jedyne polskie finanse do tąd nie zależne od zydowsjkich zlodziei POLACY GLOSUJCIE TYLKO NA POLAKÓW
  • ~habmar
    (2013-06-06 07:25)
    ha ha czarny PR ...a WIESIO sie cieszy ze ostatnie polskie banki upadna...Amber Gold zawsze bedzie POwski
  • ~xyz
    (2013-06-06 07:26)
    Amber Skok :)

    Tylko jak to zwalić na Tuska?
  • ~gizgo
    (2013-06-06 07:28)
    No tak, a kreować lewą kasę mogą tylko banki, kto chce bardziej ludzkich zasad - gnoić go.
  • ~marian
    (2013-06-06 07:29)
    Czy Łukasz Wilkowicz, za pośrednictwem redakcji DGP - lansuje radości - bankowców, czy może to ma cechy przezorności? Jeżeli to drugie to spółdzielczość, każda spółdzielczość się sama obroni i proszę ją nie terroryzować.
  • ~rep
    (2013-06-06 07:48)
    Dojna krowa PiSu na zadyszce? ?
  • ~WAW
    (2013-06-06 07:50)
    AMBER PIS - A EMERYCI, RENCISCI I GENETYCZNI PATRIOCI ZA CHWILE ZACZNA SZLOCHAC JAK 'OSTATNI POLSKI KAPITAL' ZROBI ICH W CHOOOOOJA I NIE BEDZIE KASY NA KONTACH...

    PEWNIE RYDZYK, PISIORY I RESZTA TEGO TATALAJSTWA MA JUZ PRZYGOTOWANE ODPOWIEDZI DLA SWOICH WYZNAWCOW, JAKBY KASY UPADLY - A BEDZIE TO: "UNIA, ZYDZI I TUSK ZNISZCZYLI W KONCU OSTATNI POLSKI KAPITAL" I DZICZ TO KUPI :))))
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 07:52)
    SKOK przenosi długi do Luksemburga
    Długi SKOK (do Luksemburga)
    SKOK zostaną objęte państwowym nadzorem, przed czym zaciekle się bronią. Z odsieczą ruszył im PiS, skarżąc ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Twierdzą, że nie ma „żadnych okoliczności” uzasadniających ograniczenie swobody SKOK. Otóż, okoliczności są poważne.

    Końcówka ubiegłego roku. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozporządzeniem, które ma „zapewnić stabilność” SKOK i „zagwarantować bezpieczeństwo” ulokowanym w nich oszczędnościom. W grudniu 2011 r. 2,5 mln członków Kas trzyma w nich 14 mld zł.

    Regulacja powstaje z inicjatywy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, który stwierdził, że Krajowa SKOK, nadzorująca wszystkie działające w Polsce Kasy, wyznacza poszczególnym z nich różne zasady tworzenia rezerw. I że uznaniowość decyzji Krajówki uniemożliwia ocenę ryzyka w działalności SKOK. Dwa lata wcześniej urzędy skarbowe, po przeprowadzeniu kontroli w co czwartej z 60 istniejących Kas, alarmowały, że wiele z nich zaniża rezerwy na „złe długi”. O wprowadzenie systemowych zabezpieczeń dla SKOK apelował Bank Światowy – wykazując, że z roku na rok rosną zaległości w spłatach udzielanych przez nie pożyczek. W 2010 r. Kasy miały problemy z odzyskaniem 2,15 mld zł z 9,8 mld zł pożyczonych klientom pieniędzy. Czyli 22 proc. portfela!

    W lutym br., kilka dni po wejściu w życie rozporządzenia ministra finansów, Kasy powołują spółkę ASK Invest s.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu i rozpoczynają operację przenoszenia do niej „złych długów”. Rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski nie chce ujawnić, ile należności przerzucono do Luksemburga do tej pory. Wszystko wskazuje jednak na to, że to właśnie obawa Grzegorza Biereckiego i jego współpracowników, że po wejściu w życie nowej ustawy o SKOK Komisja Nadzoru Finansowego zakaże takich praktyk i zobowiąże Kasy do urealnienia rezerw, jest jednym z głównych motorów napędzających ich do walki o obalenie ustawy.

    Hmm...teraz to już wiem że Skoki to jedna wielka PRALNIA KASY!
    PIS ludzie ...i znowu przekrety !!!

    http://www.polityka.pl/rynek/1529761,1,skok-przenosi-dlugi-do-luksemburga.read#ixzz2VPd0h7f3
  • ~SKOK na kasę.... to też było do
    (2013-06-06 07:54)
    przewidzenia.Ciekawe ile prezio ma z tego ???
  • ~SKOK na kasę.... to też było do
    (2013-06-06 07:54)
    przewidzenia.Ciekawe ile prezio ma z tego ???
  • ~Grzechu comeback
    (2013-06-06 07:55)
    NO TO WSZYSTKO JASNE!!! Nie bez powodu znalazł się zapis w prawie o SKOKACH, że w razie ich "kłopotów" banki mogą je przejmować!
    Więc zaczyna się od wrzutki medialnej, jak w przypadku OFE-przed ich wchłonięciem przez Tuska, teraz zaczyna się urabianie gruntu pod połykanie skoków przez "kolegów".
  • ~Wincenty
    (2013-06-06 07:56)
    Co za mafia, co za kanalie. Skoro ludzie chca trzymac tam pieniadze to sie odpieprz...cie od SKOKow i zajmijcie sie tymi pijawkami bankowymi. Najlepiej jakby byl jeden wielki bank w ktorym depozyty beda obowiazkowe.
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 07:58)
    Dla inteligentnych z gotowka - czas wynieść sie ze SKOKów..
    PIS ...zadbal o wyprowadzenie kasy...ich prezes to zrobil !
    Calymi latami PiS z Kaczynskim blokowli kontrole SKOK'ow i wprowadzenie nad nimi nadzoru,bo SKOKI finansowlay kaczynskich.Berecki był nietykalny a teraz wybiera się do Parlamentu,moz enawet będzie kandydować na premiera.
    I okazało się to,co wszyscy dawno podejrzewali: ze SKOKI sa częściowo niewypłacalne a czesc działa jak zwykla piramida,pokrywajac z nowych wplat stare zobowiązania.A ponieważ instytuacj ajest wielka i powszechna ,raport utajniono,zeby nie wybuchlapanika,taka jak na Cyprze,bo moglaby spowodować atak klientów także na inne banki.

    Sprawa po prostu śmierdzi, stąd brak jakichkolwiek urzędowych komunikatow po kontroli.
    Nikt nie chce wzbudzać paniki poprzez komunikat - brak kasy w SKOKach! I brak gwarancji...
    Po jaka cholerę rządowi dodatkowe kłopoty i publiczne wycie oburzonych ludzi (a będzie ich duuużo wiecej niz w AG) na ulicach - TO WINA TUSKA!!! RZĄD MA POKRYĆ STRATY!!!
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 08:04)
    Kaczor winę za Smoleńsk zwalił na Tuska, pomimo, że sam zapewne namówił brata do lądowania we mgle.
    Ciekaw jestem, czy jak podpie... moherom 16 miliardów, to czy będzie umiał ich przekonać, że to też wina Tuska?

    Miejmy nadzieję, ze pieniądze wyprowadzone do rajow przez szacher macherów od SKOKów nie poległy na Cyprze
    Nadzieją SKOKów jest IV RP '. Jeżęli Kaczor zostanie premierem, a nie daj Boże premierem w stylu Orbana to ileby w kasie nie brakowało państwo polskie zrobi wszystko, zeby się odwdzięczyć za te miliony co pod stołem ze SKOKów poszłu do lewej kasy PiSu. Byleby nie trzeba było czekać zbyt długo. Bo przeciez czas to pieniądz, szczególnie przy deficycie bardzi szybko biegnący. Nie chce Tusiek wywoływać paniki bo teraz to i tak by było na niego, ale kto wie, czy się nie zdecyduje PO zagrać SKOKami z okazji wyborów...
    Najpierw naciskając na tą spółdzielnię żeby Kaczora sprowokować do obrony ostatniej ostoi polskośći w finansach a zaraz potem wywlekając (przy pomocy niezależnych dziennikarzy) pustkę w kasie i wywołując niszczycielski run na bank...
    . Przedsięwzięcie ryzykowne, ale mogące pogrążyć Kaczora na amen.
    SKOKi to ani Cypr, ani Ambrosiano...
    ale wszędzie tam gdzie brak przejrzystości odbywa sie legalizacja brudnych pieniędzy
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 08:12)
    Bierecki nie jest już prezesem SKOK-ów. Boi się KNF?

    Grzegorz Bierecki, należący do najpotężniejszych ludzi na prawicy niespodziewanie zrezygnował z szefowania zarządowi potężnego systemu SKOK-ów. Przechodzi do rady nadzorczej. Czy usiłuje uniknąć surowej oceny Komisji Nadzoru Finansowego?
    Po kilku godzinach komunikat "krajówki": Biereckiego zastąpi Rafał Matusiak, dotąd szef Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SKOK.

    Bierecki, choć nie jest bardzo znany i nie udziela się w mediach, należy do najpotężniejszych ludzi na prawicy. Milioner, od tej kadencji senator PiS. Firma, której szefował, hojnie wspiera sławiące PiS media: od "Naszego Dziennika" przez "Gazetę Polską", "Uważam Rze" po prawicowe portale, jak wpolityce.pl czy stefczyk.info.

    Z kampanii prezydenckiej 2010 r. pamiętamy billboardy SKOK-ów przypominające billboardy Jarosława Kaczyńskiego.

    Bierecki zachował też niezłe relacje z ziobrystami; w "Gazecie Bankowej", organie SKOK-ów, pracuje żona Zbigniewa Ziobry.

    Zdaniem niektórych polityków PiS ambicje ustępującego szefa "krajówki" sięgają wyżej niż rola szeregowego senatora. A pieniądze chronią go przed ewentualnym gniewem prezesa Kaczyńskiego, gdyby wpływy senatora nadmiernie wzrosły.

    ... decyzja Biereckiego to wielkie zaskoczenie. Kierował siecią SKOK-ów od początku, czyli od ponad 20 lat. Szefowie lokalnych kas nie raz, nie dwa mówili nam, że bez jego zgody nic ważnego nie może się w SKOK-ach wydarzyć. Przez lata łączył funkcje właściciela (jako szef związanej ze SKOK-ami fundacji), prezesa Kasy Krajowej oraz nadzorcy spółdzielczego ruchu.

    Dlaczego Bierecki zrezygnował? SKOK-i to przecież największa w Polsce pozabankowa instytucja finansowa. W prawie 60 kasach (największa to SKOK Stefczyka) odkłada pieniądze i bierze pożyczki ponad 2,5 mln ludzi. To potęga: prawie 2 tys. oddziałów w całej Polsce, czyli sieć sprzedaży większa od PKO BP. W SKOK-ach Polacy trzymają ponad 15 mld zł oszczędności, czyli więcej niż w niejednym banku.

    - Nie podano uzasadnienia. Grzegorz Bierecki ogłosił, że będzie pracował dla SKOK-ów w radzie nadzorczej - opowiada Antoni Stadnicki, szef skłóconego z "krajówką" SKOK-u Kopernik. Przyczyn decyzji nie chciał nam ujawnić rzecznik Kasy Krajowej Andrzej Dunajski.

    Czy chodzi o konflikt interesów Biereckiego? Jednocześnie jest szefem instytucji finansowej i senatorem tworzącym przepisy, z których m.in. ta instytucja będzie korzystała lub będzie im podlegała. Ale Bierecki ostatnio zaprzeczał, jakoby miał konflikt interesów, a nawet zagroził procesem Julii Piterze z PO, gdy go za to skrytykowała.