Warszawa spadła z 59 na 63 miejsce w rankingu Global Financial Centres Index, czyli listy centrów finansowych świata, przygotowywanej przez londyński ośrodek Y/Zien. Co prawda, stolica zdobyła więcej punktów niż rok temu, jednak inne rynki rozwijają się znacznie szybciej - od Warszawy lepsza jest już Praga.

Reklama

Ten ranking pokazuje, że Warszawa w ogóle nie jest postrzegana jako centrum finansowe Europy Środkowej, choć wielu osobom wydaje się, że tak jest lub może być w najbliższym czasie. Potrzebna jest koncepcja całościowego rozwoju rynku finansowego, w tym kapitałowego, a jej nie mamy - mówi "Pulsowi Biznesu" Jacek Socha, przez 10 lat przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Część analityków uważa jednak, że spadek w rankingu nie jest duży, a niekorzystny trend da się odwrócić. Jednak konieczna jest dalsza integracja rynków finansowych w Europie Środkowej i Wschodniej z wiodącą rolą Warszawy - wyjaśnia "Pulsowi Biznesu" Michał Krupiński, szef Bank of America Merrill Lynch w Polsce.