To 15,5 proc. więcej niż rok wcześniej - donosi "Forbes".

Reklama

Pierwsze miejsce w rankingu "100 Najbogatszych Polaków” bezapelacyjnie - i to już od lat - należy do Jana Kulczyka. Jego majątek szacowany jest na 11,1 mld zł, przy czym same akcje SABMillera, globalnego producenta piwa, które są w jego posiadaniu, wycenia się teraz na ponad 7 mld zł.

Tuż za nim uplasowali się: Zygmunt Solorz-Żak, który inwestując przede wszystkim w media i telekomunikację zarobił około 10,4 mld zł i Michał Sołowow, biznesowo związany z branżą chemiczną i budowlaną - 6 mld zł. Skład pierwszej trójki od poprzedniego zestawienia się nie zmienił.

Ale po raz pierwszy zdarzyło się tak, że dwóch Polaków pokonało granicę 10 mld zł. Kolejni w zestawieniu zgromadzili już majątek dużo mniejszy. I tak np. Leszek Czarnecki ma portfel wart 4,4 mld zł, Roman Karkosik – 2,5 mld zł, Zbigniew Jakubas - 1,4 mld zł, a Ryszard Krauze - 1,2 mld zł.

Pierwszą damą biznesu jest z kolei Grażyna Kulczyk, była żona Jana Kulczyka. Jej majątek szacowany jest na 1,6 mld zł, co dało jej 12. miejsce (awans z 21. miejsca). Drugą najbogatszą kobietą w Polsce z majątkiem wartym 545 mln zł jest Grażyna Karkosik - miejsce 31. (rok wcześniej 21. miejsce), a trzecią - Aldona Wejchert. Zadebiutowała w zestawieniu z majątkiem szacowanym na 450 mln zł, co pozwoliło jej zająć 53. miejsce.

Ale w zestawieniu 100 najbogatszych Polaków pojawiły się także nowe twarze. Jednym z nich jest Jan Smela, właściciel firmy Ericpol z Krakowa, specjalizującej się w teleinformatyce. Majątek wart 300 mln zł pozwolił mu zająć 78. pozycję. Debiutantami są także współwłaściciele bydgoskiej PESY, producenta taboru szynowego. Tomasz Zaboklicki, Zygfryd Żurawski i Zenon Duszyński z 87. pozycją w zestawieniu mają po około 230 mln zł.