Chodzi o wypłaty dla Polski na projekty elektronicznej administracji (e-government). Komisja Europejska wstrzymała je w kwietniu br. ze względu na obawy związane z legalnością i regularnością wydatków oraz niską efektywnością zarządzania dofinansowaniem z UE. Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE są realizowane w ramach tzw. priorytetu 7 (e-government) programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Reklama

W kwietniu zawieszono te płatności. W maju przedstawiliśmy wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji plan naprawczy; Komisja Europejska zgłosiła do niego uwagi. W lipcu przedstawiliśmy ponownie plan naprawczy i teraz mamy odwieszone płatności. Jak na współpracę tylu instytucji, jest to tempo błyskawiczne - powiedziała minister.

Wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel poinformowała dziennikarzy, że mimo decyzji KE o wstrzymaniu płatności inwestycje były realizowane. Te projekty są realizowane zgodnie ze zaktualizowanymi harmonogramami. Mało tego, każdy z tych projektów podlega specjalnemu monitoringowi, który prowadzimy wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji; oprócz tego na Komitecie Rady Ministrów ds. Cyfryzacji te projekty podlegają przeglądom - powiedziała wiceminister.

Jak poinformował w poniedziałek w komunikacie resort administracji i cyfryzacji, Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji działa od stycznia 2012 r. Ocenia on wszystkie projekty informatyczne i teleinformatyczne administracji publicznej o budżecie przekraczającym 5 mln zł.

Do końca sierpnia przegląd objął wszystkie projekty realizowane w ramach tzw. priorytetu 7.

W komunikacie MAC czytamy także, że system zarządzania i kontroli w programie Innowacyjna Gospodarka funkcjonuje właściwie, a ewentualne nieprawidłowości są wykrywane na poziomie krajowym. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że środki z budżetu europejskiego zostaną wydane niegospodarnie czy nieefektywnie - napisano.

W kwietniu mówiłam, że wstrzymanie płatności to jest rzecz zupełnie normalna, że pewnie jeszcze nie jeden raz się z tym spotkamy, a na pewno nie jest to coś, co powinno wywoływać jakieś nadmierne negatywne emocje - dodała Bieńkowska.

Komisja Europejska ma odblokować także wypłaty w tzw. priorytecie 4 programu Innowacyjna Gospodarka, z którego współfinansowane są największe inwestycje przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wraz z Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Finansów sprawdziły szczegółowy audyt konkursów, w których wyłaniane były inwestycje przedsiębiorców, które mogły dostać wsparcie z UE. Jego wyniki wskazują, że nabory prowadzone były prawidłowo. Ustalenia audytu zostały przekazane do Komisji Europejskiej jeszcze w czerwcu br. - poinformował resort rozwoju regionalnego.

Reklama

Bieńkowska powiedziała w poniedziałek dziennikarzom, że po odblokowaniu płatności Polska będzie mogła rozliczyć z Brukselą wydatki o wartości około pół miliarda złotych.