"Spotkanie było związane główne ze współpracą Polski i Pakistanu w sektorze gazu, szczególnie jeśli chodzi o działalność PGNiG na rynku pakistańskim. Mamy tutaj wspólne perspektyw, jeśli chodzi o gaz niekonwencjonalny" - powiedział PAP Pawlak.

Reklama

Podkreślał, że oba kraje mają potencjalnie duże rezerwy gazu niekonwencjonalnego, ciekawe też są pakistańskie rozwiązania, jeśli chodzi o dystrybucję surowca. Pawlak przypomniał też, że Pakistan zużywa rocznie ok. 40 mld m sześc. gazu, czyli ok. cztery razy więcej niż Polska.

"Duża część tego zużycia w Pakistanie bazuje na sprężonym gazie naturalnym, czyli CNG. To jest też ciekawy temat do współpracy, szczególnie w przemyśle samochodowym i autobusach. Pan minister zaproponował też przyjęcie memorandum miedzy Polską a Pakistanem, by budować ramy współpracy międzypaństwowej i biznesowej. Rysują się też dobre perspektywy do współpracy między uczelniami" - zaznaczył.

Hussain powiedział z kolei PAP, że to Polacy jako pierwsi znaleźli w jego kraju gaz niekonwencjonalny. Zaznaczył, że etap prac poszukiwawczych i studyjnych w zasadzie jest zakończony, a za kilka miesięcy powinno ruszyć wydobycie z pierwszych odwiertów eksploatacyjnych.

Według informacji ministerstwa gospodarki, omówiono wstępne możliwości rozpoczęcia współpracy pomiędzy uczelniami technicznymi. MG zadeklarowało pomoc w rozmowach dotyczących podpisania umowy o współpracy wytypowanych uczelni - ze strony polskiej w grę wchodzi AGH w Krakowie. Strona pakistańska wystosowała z kolei wstępne zaproszenie do złożenia wizyty w celu kontynuowania rozmów na temat możliwości współpracy naukowo-badawczej.

Reklama

Pawlak wyjaśniał, że Polska ma duże możliwości kształcenia kadr dla przemysłu naftowego i gazowego, natomiast nie ma zbyt wielu surowców. Dlatego też perspektywa współpracy w dziedzinie wydobycia gazu niekonwencjonalnego jest bardzo ciekawa.

Hussain wyjaśnił również, że poszukiwania w Pakistanie, skupiają się głównie na złożach tzw. tight gas (gaz uwięziony w skałach), podczas gdy Polska koncentruje się na poszukiwaniu shale gas (gaz łupkowy).

Koncesje w Pakistanie ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, wiercenia w tym kraju prowadzi oddział spółki-córki PGNiG - Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków.

Hussain mówił też, że jeżeli szacunki wielkości pakistańskich złóż gazu niekonwencjonalnego się potwierdzą, to pod koniec dekady jego kraj ma szanse stać się eksporterem tego surowca.

Amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) oszacowała pakistańskie złoża gazu niekonwencjonalnego na ponad 1,4 bln m sześc. To dwa razy więcej niż potwierdzone dotychczas zasoby gazu w Pakistanie, które wynoszą 824 mld m sześc. W tym samym raporcie EIA oszacowała polskie zasoby na 5,3 bln m sześc.