Umocnienie franka szwajcarskiego będzie zmartwieniem dla RPP. Osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego o ok. 20% powinno przełożyć się na obniżenie dynamiki konsumpcji prywatnej o ok. 0,3-0,4 pk proc. PKB i biorąc pod uwagę szybko rosnące raty kredytowe może wpłynąć na nastroje konsumentów to całkowity efekt dla konsumpcji może być bardziej negatywny. W związku z tym, że aprecjacja franka wobec złotego odbywa się w środowisku słabszego wzrostu gospodarczego oraz większej niepewności jesteśmy bardziej pesymistycznie w kwestii perspektyw wzrostu gospodarczego w II połowie tego roku oraz w 2012 r. i widzimy ryzyko, że wzrost gospodarczy mógłby spowolnić do 3,5% r/r z 4,4% w I kwartale 2011.

Reklama

Jeśli złoty pozostanie na słabszych poziomach wobec franka przez długi czas to naszym zdaniem powinno dojść do szybszego pogorszenia jakości kredytów w kolejnych kwartałach. Jednak polski sektor bankowy jest dokapitalizowany w odpowiednim stopniu i powinien poradzić sobie z ewentualnymi stratami z tytułu wzrostu liczby kredytów zagrożonych.

Ministerstwo Finansów będzie kontynuować politykę quasi-interwencji, podczas gdy interwencje banku centralnego są prawdopodobne jedynie w przypadku znacznego osłabienie złotego wobec euro a nie franka. Jeśli wzrost gospodarczy pozostanie odporny na obecne zawirowania a złoty pozostanie słaby oczekujemy 1-2 podwyżek stóp procentowych pod koniec 2011 r. i na początku 2012 r. Jednak, jeśli polska gospodarka znacząco spowolni a złoty się umocni najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie stóp procentowych bez zmian.

Z powodu obaw o stabilność finansową Ministerstwo Finansów najprawdopodobniej będzie kontynuować politykę quasi-interwencji a rynku walutowym po to aby wygładzić notowania złotego, ale nie powinny mieć one znacznego wpływu na kurs CHF/PLN (który jest obecnie głównie pod wpływem wahań kursu EUR/PLN i wydarzeń za granicą). Spodziewamy się też, że bank centralny będzie bardziej skłonny do interwencji na rynku walutowym, jednak tylko w odpowiedzi na większe i bardziej gwałtowne zmiany kursu EUR/PLN niż CHF/PLN.

Reklama

Długotrwałe osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego powinno przyczynić się do obniżenia dynamiki konsumpcji o ok. 0,3-0,4 pkt proc. , pogorszenia jakości kredytów mieszkaniowych oraz zwiększenia wskaźnika kredytów do depozytów, ale ryzyko dla stabilności sektora bankowego jest niewielkie.