Szef resortu skarbu podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w siedzibie GPW, że MSP chce, by "idea akcjonariatu obywatelskiego wpisała się w nasz rynek kapitałowy i go wzmacniała". Przypomniał, że w 2010 roku podczas debiutów PZU, Tauronu i GPW potwierdziło się zainteresowanie inwestorów indywidualnych tymi ofertami.

Reklama

Według Grada, "dobry rynek kapitałowy to również inwestorzy indywidualni". "To, że dzisiaj na naszej giełdzie około 30 proc. wszystkich obrotów zawdzięczamy inwestorom indywidualnym, jest ogromną wartością tego rynku, poprawia jego płynność. Dlatego kolejne oferty, które płyną ze Skarbu Państwa - JSW, BGŻ, Polski Holding Nieruchomościowy i megaoferta we wrześniu tego roku PKO BP - będą ciekawe dla inwestorów indywidualnych" - powiedział.

"Zaproponowaliśmy Giełdzie Papierów Wartościowych, Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych, Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych, domom maklerskim współpracę." Wyjaśnił, że chodzi program edukacyjny, wspierający ideę akcjonariatu obywatelskiego, który będzie realizowany w tym roku i w latach następnych.

Grad poinformował, że MSP będzie kontynuowało we współpracy z uczestnikami rynku kapitałowego kampanię informacyjno-edukacyjną. "Planujemy także roadshow edukacyjne, gdzie w 49 dawnych miastach wojewódzkich odbędą się - organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych - spotkania na temat GPW, możliwości inwestowania, relacji inwestorskich oraz ofert (publicznych - PAP). Chcemy wypromować relacje pomiędzy spółkami a akcjonariatem obywatelskim" - powiedział.

Kolejną inicjatywą jest uruchomienie nowego serwisu edukacyjnego www.akcjonariatobywatelski.pl , skierowanego do obecnych i przyszłych inwestorów. Ma on stanowić bazę informacji na temat inwestowania na giełdzie.

"Chcemy, by akcjonariat obywatelski stał się marką, która będzie oferowana przy różnych ofertach publicznych spółek Skarbu Państwa. Przygotujemy takie rozwiązania, aby logo to mogło być udostępniane również przy ofertach prywatnych, przy spełnieniu określonych warunków przez emitentów" - zaznaczył.

Odnosząc się do 20-lecia istnienia GPW, szef resortu skarbu powiedział, że warszawski parkiet to ogromny sukces okresu transformacji. "Warszawska giełda, całe jej otocznie, instytucje finansowe, rynek kapitałowy jest bardzo przewidywalny, z dobrymi regulacjami. To pokazuje, że został on dobrze zdefiniowany na początku transformacji i w sposób prawidłowy rozwijał się" - podkreślił.

Reklama

"Jest mi niezmiernie miło, że mogę być ministrem skarbu wtedy, kiedy mija 20 lat GPW. Ostatnie trzy lata to ogromny wzrost wartości giełdy, jej płynności, kapitalizacji. Warszawska giełda, nasz rynek kapitałowy wyrósł na lidera Europy Środkowo-Wschodniej" - ocenił. (PAP)

dol/ je/