Termin składania ofert na zakup Polkomtelu, operatora sieci Plus, minął wczoraj o godzinie 16. Jak wynika z informacji „DGP”, bank Nomura, wiodący doradca w procesie sprzedaży, otrzymał do tego czasu co najmniej sześć ofert. Ale podmiotów ubiegających się o przejęcie sieci Plus jest znacznie więcej, bo niektóre startują w konsorcjach.
Reklama

Na razie bez zobowiązań

Oprócz skandynawskich operatorów TeliaSonera i Telenor oraz Zygmunta Solorza-Żaka o udziały walczą też fundusze private equity. Razem o Polkomtel starają się Blackstone z TPG. Osoby zainteresowane transakcją wymieniają też Apax, KKR, CVC i BC Partner. Wcześniej zainteresowanie zakupem deklarowały też hiszpańska Telefonica i należący do meksykańskiego miliardera Carlosa Slima America Movil. Ale zdaniem naszych rozmówców jest raczej mało prawdopodobne, by złożyły oferty. Z wyścigu podobno wycofał się też fundusz Anvent.
– Zarząd Polkomtelu pozna listę podmiotów, które złożyły oferty dopiero 25 lutego – podkreślał wczoraj Krzysztof Kilian, wiceprezes spółki.
Udziały sprzedaje pięciu udziałowców. To posiadający po 24,4 proc. PKN Orlen, KGHM Polska Miedź i brytyjski Vodafone, właściciel 22 proc. – PGE oraz Węglokoks mający 5 proc. Doradzają im banki Goldman Sachs, ING, Rothschild i Nomura. Przygotowane przez banki memoranda inwestycyjne trafiły w sumie do ponad 20 podmiotów na całym świecie.
Złożone wczoraj oferty mają charakter niewiążący. Biorące udział w procesie podmioty podpiszą dokumenty o poufności (tzw. NDA) i rozpoczną badanie dokumentów finansowych i prawnych spółki (tzw. due dilligence).Spółka warta 18 mld zł

– Jako zarząd pełnimy w tym procesie rolę usługową. Otrzymamy od właścicieli informację o tym, kto złożył ofertę 25 lutego. I będziemy gotowi do spotkań z potencjalnymi inwestorami – mówi Krzysztof Kilian.
Po tym etapie właściciele Polkomtelu wybiorą tzw. krótką listę, na której znaleźć się może co najmniej pięć podmiotów. Po dalszych negocjacjach złożą oferty wiążące, z których do ścisłego finału i negocjacji zaproszone zostaną dwie, góra trzy. Właściciele Polkomtelu chcą zamknąć transakcję najpóźniej do końca pierwszego półrocza 2011 roku.
Analitycy wyceniają wartość Polkomtelu na 16 – 18 mld zł. Właściciel sieci Plus to drugi pod względem liczby kart SIM operator na rynku telefonii komórkowej. Spółka kończy właśni audyt danych za cały ubiegły rok, ale po trzech kwartałach miała 5,92 mld zł przychodów, 1 mld zł zysku (wzrost o 1 proc.), a także 2,33 mld zł EBITDy, czyli zysku operacyjnego przed amortyzacją.
Polkomtel mocniejszy na muzycznym rynku
W ciągu dwóch lat funkcjonowania na rynku serwis Muzodajnia.pl przyniósł Polkomtelowi około 11 mln zł przychodów ze sprzedaży muzyki.
W porównaniu z prawie 7,7 mld zł przychodów to niewiele, ale posiadanie sklepu buduje pozycję Plusa na rynku bezprzewodowego internetu.
Wczoraj operator ogłosił, że w jego sklepie znajdą się utwory globalnej wytwórni Warner Music. Razem z innym gigantem Universal, który obecny jest w Muzodajni od początku, oferta sklepu liczy ponad 1,7 mln utworów.