Jak poinformował w poniedziałek UOKiK, chodzi decyzję Urzędu z grudnia 2007 r. i kary w wysokości 4,5 mln zł dla PKN Orlen oraz 1 mln zł dla Grupy Lotos.
Ustalono wówczas, że dwie największe spółki paliwowe w Polsce wspólnie ustaliły zakończenie produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95, przeznaczonej do samochodów wyposażonych w silniki starszej generacji. Z inicjatywą porozumienia wystąpił PKN Orlen, który przygotowując plan zakończenia sprzedaży tego paliwa za niezbędne uznał przeprowadzenie go wspólnie z Grupą Lotos - poinformowała rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch.
Urząd w swoim rozstrzygnięciu nie kwestionował wycofania paliwa z obrotu, a jedynie wskazał na wspólne uzgodnienie działań pomiędzy konkurentami. UOKiK uznał, że celem zawartego porozumienia było niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z przedsiębiorców wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi zdominuje sektor. Działając w ten sposób spółki ustaliły sposób zachowania i wyeliminowały wszelką niepewność co do poczynań konkurenta. Za praktyki naruszające konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary pieniężne.
PKN Orlen i Lotos odwołały się od tej decyzji, jednak w maju 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił te odwołania. 11 lutego 2011 roku Sąd Apelacyjny podzielił argumentacje Urzędu i potwierdził, że doszło do niedozwolonego porozumienia. Utrzymane zostały również sankcje finansowe nałożone na PKN Orlen oraz Grupę Lotos - napisano w komunikacie.