Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się w czwartek założeniami do projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących - powiedział w środę PAP wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Reklama

Jak poinformowało w środę PAP biuro prasowe resortu gospodarki, na czwartkowym posiedzeniu Komitet Stały zajmie się też projektem nowelizacji Prawa atomowego oraz informacją na temat stanu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Gawlik ocenił, że jest szansa, by projekt tzw. ustawy inwestycyjnej trafił jeszcze w tym miesiącu pod obrady rządu. Dodał, że na razie jest przedwcześnie, by mówić o "głównych założeniach projektu, które mają doprowadzić w przewidywalnym terminie do realizacji inwestycji w dziedzinie energetyki jądrowej, dopóki nie zostaną one przyjęte przez Komitet Stały Rady Ministrów".

Ostatnia opublikowana wersja projektu PPEJ zakłada, że zostanie on przyjęty przez rząd do końca czerwca (wcześniej MG planowało, że do końca 2010 r.). Pozostałe terminy, w tym uruchomienie pierwszego bloku elektrowni w 2020 roku, pozostają niezmienione.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową - wraz z partnerami - ma wybudować Polska Grupa Energetyczna (PGE). "PGE prowadzi aktywne prace przygotowawcze do uruchomienia w połowie 2011 roku przetargu na wybór technologii dla elektrowni jądrowych" - poinformowała PAP spółka.

"Oczywiście warunkiem uruchomienia przetargu jest przyjęcie przez Rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz zakończenie prac parlamentarnych nad pakietem kluczowych regulacji prawnych. Obecnie nie widzimy powodów zmiany założonego wcześniej harmonogramu prac związanych z budową pierwszej elektrowni jądrowej. Rok 2020 dla uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej pozostaje niezmiennie aktualny" - powiedziała PAP Sylwia Filimon z PGE.

25 listopada 2010 r. Komitet Stały zdecydował, że dla usprawnienia prac nad pakietem atomowym, z projektu założeń do ustawy o energetyce jądrowej - nad którym pracowało ministerstwo gospodarki - wydzielona została część dotycząca inwestycji towarzyszących budowie elektrowni. Część ta trafiła do dalszych prac do ministerstwa skarbu.