"Bardzo długo mieliśmy w Polsce do czynienia z rynkiem pracodawcy, praca była dobrem luksusowym. A po wejściu do Unii zaczyna się to zmieniać. To pracownicy są towarem deficytowym, o którego trzeba dbać i obie strony zaczynają już zdawać sobie z tego sprawę. Dlatego niedługo te statystyki się zmienią" - prognozuje Piotr Palikowski z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Jednak z badań Eurostatu wynika, że ten "towar deficytowy" wcale nie czuje się w pracy zbyt pewnie. Aż 23 proc. Polaków boi się o swoją przyszłość i nie wie, czy za miesiąc nie zasili szeregu bezrobotnych (dla porówaniania obawia się tego jedynie 6 proc. Duńczyków i 8 proc. Irlandczyków). Czy to tylko nasza polska paranoja? "Polacy jeszcze nie uwierzyli, że wzrost gospodarczy, jaki mamy w kraju, przełoży się na lepszą sytuację ich przedsiębiorstwa, stąd to poczucie niepewności. Ale widzimy, że płace są coraz wyższe, coraz więcej podpisuje się umów na czas nieokreślony i niedługo przebije się do świadomości społecznej, że jest znacznie lepiej" - uważa Jacek Męciana z Polskiej Konfederacji Pracodawców Polskich "Lewiatan".

Ale jak przekonać pracowników, że będzie lepiej, skoro, ich zdaniem to nie doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i ciężka praca decydują o awansie, lecz plecy? "Całkiem niedawno brand menagerem została sekretarka jednego z dyrektorów, dziewczyna ze średnim wykształceniem. Tajemnicą poliszynela było, że z byłym przełożonym łączyły ją nie tylko stosunki zawodowe" - opowiada Tomasz L., handlowiec w jednej z dużych firm produkujących środki higieniczne. Dlatego - zdaniem milionów Polaków - jeszcze długa droga prowadząca do satysfakcji pracowników, o satysfakcji z pensji już nie wspominając.


W pracy liczą się plecy

Ankieterzy Eurostatu zapytali naszych rodaków, czy znalezienie i utrzymanie pracy zależy od umiejętności i doświadczenia. Okazało się, że Polacy całkowicie stracili wiarę w siebie. Ich zdaniem liczą się przede wszystkim kontakty i protekcja.Praca musi rozwijać
Siedmiu na dziesięciu Polaków deklaruje, że w pracy uczy się nowych rzeczy. Wyprzedzamy pod tym względem Irlandczyków i Hiszpanów.Szef stresuje pracowników
Praca stresuje 43 proc. Polaków. Tyle samo uważa, że szefowie są zbyt wymagający.