Nowe przepisy znowelizowanej ustawy o PIT, dostosowanej do norm Unii Europejskiej, dotyczą dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2009 r., które trzeba będzie rozliczyć do 30 kwietnia 2010 r. Dotychczas osoby pracujące za granicą, zobowiązane do rozliczania podatku dochodowego w Polsce, nie mogły rozliczać się z dochodów uzyskanych za granicą z pozostałą w Polsce żoną czy mężem.

Reklama

Od Nowego Roku takie prawo już mają. Muszą tylko pozostawać tzw. polskimi rezydentami podatkowymi w Polsce (w niej koncentrować swe interesy życiowe). Małżonek pracujący za granicą musi dysponować tzw. certyfikatem rezydencji podatkowej, który wydaje zagraniczny urząd skarbowy, a który trzeba dołączyć do wspólnego zeznania podatkowego. Rzecz jasna, będzie ono możliwe tylko wtedy, gdy zagraniczne dochody są uzyskiwane w jednym z państw UE albo w Szwajcarii i nie przekraczają 25 proc. wspólnie rozliczanych dochodów. Większość, czyli co najmniej 75 proc. musi pochodzić z Polski. Możliwe będzie też wspólne rozliczenie ze studiującym w UE lub Szwajcarii dzieckiem.

Osoby uzyskujące dochody za granicą mogą odliczać w Polsce składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz zdrowotne, wpłacane do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych. Potrącą je od swego dochodu albo podatku tak samo, jak osoby zatrudnione w Polsce, pod warunkiem jednak by ubezpieczenie, które zapłacili, było obowiązkowe i nie zostało odliczone od podatku za granicą. W przypadku składki zdrowotnej odliczyć można do 7,75 proc. podstawy wymiaru składki w kraju, w którym została zapłacona. Znowelizowana ustawa o PIT stanowi, że zagraniczne składki można odliczyć także od dochodów ubiegłorocznych.