Visa Europe zaproponowała znaczące obniżenie niektórych prowizji bankowych od używania kart debetowych, których koszty ponoszą ostateczne klienci sklepów i punktów usługowych. Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek zadowolenie z tej inicjatywy.

Reklama

"Cieszę się z chęci Visa Europe do zredukowania opłat MIF i sprawienia, że ich zasady będą bardziej przejrzyste. Będzie to z korzyścią do konsumentów i sprzedawców" - oświadczył unijny komisarz ds. konkurencji, Joaquin Almunia.

Chodzi o część prowizji, jaką od każdej transakcji płaci punkt detaliczny przyjmujący płatności kartą. Kwotą dzielą się centrum autoryzacyjne, bank klienta oraz instytucja finansowa firmująca kartę (jak Visa czy MasterCard) - w ramach tzw. multilateral interchange fees (MIF).

Pod presją dochodzenia prowadzonego od 2008 r. przez Komisję Europejską, Visa Europe ogłosiła redukcję stawek MIF. Średnia stawka ma spaść do 0,2 proc., co oznacza spadek prowizji w obrocie krajowym (kilka krajów UE bez Polski) średnio o ok. 60 proc. zaś w transakcjach międzynarodowych o ok. 30 proc. - podała Komisja Europejska. Redukcja nie dotyczy jednak kart kredytowych, kart służbowych ani kart typu charge oferowanych przez Visa Europe.

"Sektor płatniczy uzyska tak potrzebne poczucie pewności uregulowań prawnych, jak również mechanizm korekty średniego limitu 0,2 proc. po uzyskaniu dalszych danych dotyczących kosztów stosowania różnych środków płatności, w tym również gotówki" - zapowiedział prezes Visa Europe Peter Ayliffe.

KE uważa, że umowy wielostronne o prowizjach interchange zwiększają koszty akceptacji kart przez punkty sprzedaży detalicznej. Ostatecznie koszty ponosi konsument, który jest wystawiony na ryzyko podwójnego płacenia za kartę płatniczą: pierwszy raz w ramach rocznej prowizji płaconej bankowi, który wydał kartę, a drugi raz w ramach zawyżonych cen detalicznych, które obciążają nie tylko posiadaczy kart, ale również klientów płacących gotówką. Sklepy i punkty usługowe rekompensują sobie bowiem w ten sposób prowizję płaconą bankom.

Ostateczna zgoda KE na proponowane rozwiązanie ma zapaść po zasięgnięciu opinii innych graczy na rynku. KE wciąż kontynuuje śledztwo w sprawie MIF stosowanych wobec pozostałych rodzajów kart płatniczych. W ubr. KE sprawiła, że swoje prowizję międzybankowe znacząco obniżył inny gigant branży: MasterCard.

W UE rocznie dokonuje się 23 mld transakcji z użyciem kart płatniczych, o wartości ponad 1350 mld euro.