Coraz mniej osób w Wielkiej Brytanii płaci gotówką, nawet za towary czy usługi o wartości poniżej 10 funtów. Powszechnie używane są karty debetowe lub kredytowe. Według opublikowanych w czwartek danych organizacji PC (The Payments Council), która nadzoruje różne systemy płatności i wydaje w tej sprawie zalecenia - mniej niż 50 proc. ogółu transakcji będzie rozlicznych gotówką do 2015 r.

Reklama

Już teraz 80 proc. ogółu transakcji gotówkowych obejmuje sumy poniżej 10 funtów. PC już wcześniej zaleciło wycofanie czeków z obrotu do 2018 r., ponieważ przy ich użyciu rozliczanych jest mniej niż 1 proc. ogółu transakcji w handlu detalicznym. Społeczną grupą, która najbardziej się temu sprzeciwia, są emeryci. Mają oni do czeków stosunek sentymentalny i wciąż używają ich do płacenia rachunków za dom.

Z prognoz PC wynika, iż do 2018 r. konsumenci się obywać bez czeków i bardzo duża liczba osób przestawi się na transakcje bezgotówkowe. O ile w 1999 r. co ósmy Brytyjczyk otrzymywał wynagrodzenie w gotówce, o tyle do 2018 r. będzie to jeden na pięćdziesięciu. 73 proc. ogółu transakcji w 1999 r. było rozliczanych w gotówce. W 2018 r. będzie to już tylko 45 proc. W tym samym czasie transakcje regulowane kartą debetową sięgną 490 mld funtów wobec 65 mld funtów w 1999 r.

"Wprawdzie gotówka nie zniknie za naszego życia, ale rewolucyjne zmiany metod płatności spowodują, że w naszych wydatkach będzie stanowiła coraz mniejszą proporcję" - przewiduje Mike Bowman z PC. Minioną dekadę Bowman nazywa latami karty kredytowej, która upowszechniła się dzięki wprowadzeniu mikrochipu i osobistego numeru identyfikacyjnego. Sklepy zaczęły przez to akceptować kartę debetową nawet przy drobnych zakupach, czego wcześniej nie robiły.

Innym powodem schyłku gotówki i upowszechnienia się kart debetowych i kredytowych są zakupy i bankowość w internecie, a także możliwość dokonywania płatności z pomocą telefonu komórkowego. Główny powód, dla którego ludzie wciąż chętnie używają gotówki, to ich przekonanie, że gotówka daje anonimowość i po transakcji nie zostaje żaden elektroniczny ślad