Coraz mniej osób w Wielkiej Brytanii płaci gotówką, nawet za towary czy usługi o wartości poniżej 10 funtów. Powszechnie używane są karty debetowe lub kredytowe. Według opublikowanych w czwartek danych organizacji PC (The Payments Council), która nadzoruje różne systemy płatności i wydaje w tej sprawie zalecenia - mniej niż 50 proc. ogółu transakcji będzie rozlicznych gotówką do 2015 r.

Już teraz 80 proc. ogółu transakcji gotówkowych obejmuje sumy poniżej 10 funtów. PC już wcześniej zaleciło wycofanie czeków z obrotu do 2018 r., ponieważ przy ich użyciu rozliczanych jest mniej niż 1 proc. ogółu transakcji w handlu detalicznym. Społeczną grupą, która najbardziej się temu sprzeciwia, są emeryci. Mają oni do czeków stosunek sentymentalny i wciąż używają ich do płacenia rachunków za dom.

Z prognoz PC wynika, iż do 2018 r. konsumenci się obywać bez czeków i bardzo duża liczba osób przestawi się na transakcje bezgotówkowe. O ile w 1999 r. co ósmy Brytyjczyk otrzymywał wynagrodzenie w gotówce, o tyle do 2018 r. będzie to jeden na pięćdziesięciu. 73 proc. ogółu transakcji w 1999 r. było rozliczanych w gotówce. W 2018 r. będzie to już tylko 45 proc. W tym samym czasie transakcje regulowane kartą debetową sięgną 490 mld funtów wobec 65 mld funtów w 1999 r.

"Wprawdzie gotówka nie zniknie za naszego życia, ale rewolucyjne zmiany metod płatności spowodują, że w naszych wydatkach będzie stanowiła coraz mniejszą proporcję" - przewiduje Mike Bowman z PC. Minioną dekadę Bowman nazywa latami karty kredytowej, która upowszechniła się dzięki wprowadzeniu mikrochipu i osobistego numeru identyfikacyjnego. Sklepy zaczęły przez to akceptować kartę debetową nawet przy drobnych zakupach, czego wcześniej nie robiły.

Innym powodem schyłku gotówki i upowszechnienia się kart debetowych i kredytowych są zakupy i bankowość w internecie, a także możliwość dokonywania płatności z pomocą telefonu komórkowego. Główny powód, dla którego ludzie wciąż chętnie używają gotówki, to ich przekonanie, że gotówka daje anonimowość i po transakcji nie zostaje żaden elektroniczny ślad