Ostatnio banki coraz częściej proponują swoim klientom konto oszczędnościowe w pakiecie z rachunkiem osobistym. Czy jest to opłacalne dla klienta? Eksperci TotalMoney sprawdzili.

Reklama

Od początku roku trwa ostra walka banków o nasze konta osobiste. Spowodowane jest to wprowadzeniem rekomendacji ZBP o dobrych praktykach przy przenoszeniu rachunku z jednego banku do drugiego. Jedni obniżyli opłaty za prowadzenie kont, inni zaproponowali tanie konta z pakietami assistance. Część ofert zawiera w sobie również dodatkowe, darmowe konto oszczędnościowe. Pytanie czy warto skorzystać z promowanych pakietów jest więc jak najbardziej na czasie.

Co daje pakiet?

Niektóre z kont oszczędnościowych w ofercie pakietowej z kontem osobistym są przede wszystkim wyżej oprocentowane. Jako przykład możemy tutaj podać dbNET Konto Oszczędnościowe (równocześnie z rachunkiem dbNET – 4,25 proc., bez dbNET – 4,05 proc.). W pakiecie Getin24 konto oszczędnościowe oprocentowane jest na 4,75 proc. (4,00 proc. założone osobno). Konta osobiste dbNET i Getin24 ROR są prowadzone bezpłatnie, darmowe są również przelewy. Zyskujemy więc nie tylko możliwość wysokiego oprocentowania swoich środków na rachunkach oszczędnościowych, ale również tanie konto osobiste. Jedyny istotny koszt, z którym musimy się liczyć, to wypłaty z bankomatów w Getin ROR – bezpłatne są jedynie bankomaty Euronet , w BZ WBK i eCard zapłacimy 0,99 zł za wypłatę gotówki, a w pozostałych bankomatach 2 proc. wartości od transakcji, minimum 5 zł. Dochodzi do tego również opłata za kartę debetową, o ile nie wykonaliśmy transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł w danym miesiącu – opłata za kartę wynosi wówczas 5 zł.

>>>Darmowe konto internetowe. Nr 1 w rankingach sprawdź dlaczego!

Przelew wynagrodzenia daje dodatkowe pół procenta

ING Bank Śląski oferuje możliwość prowadzenia Otwartego Konta Oszczędnościowego Direct. Jeśli klient posiada konto Direct, na które regularnie przelewane jest wynagrodzenie (minimum 2000 zł w skali 2 miesięcy), wówczas oprocentowanie konta wzrasta ze standardowych dla Otwartego Konta Oszczędnościowego 3,25 proc. do 3,75 proc. (dla kwot poniżej 100 000 zł).

Inteligo proponuje swój rachunek oszczędnościowy jedynie posiadaczom konta osobistego. Samo konto oszczędnościowe jest zdecydowanie atrakcyjnie oprocentowane – 4,50 proc. w skali roku. Konto możemy założyć przez serwis WWW (zakładka „Moje rachunki” lub „Lokaty”) oraz telefonicznie poprzez rozmowę z konsultantem.

p

Zysk dla stałego klienta

Rachunek oszczędnościowy „Dobry Zysk” to oferta skierowana do klientów banku Pekao SA. Jest to o tyle interesująca pozycja, że jej oprocentowanie jest zależne od środków, które znajdują się na Eurokoncie. Może osiągnąć od 2,80 proc. dla kwoty do 24 999 zł do 4,00 proc. dla kwot powyżej 300 000 zł. Saldo poniżej 5 000 zł nie jest oprocentowane, czyli obowiązuje standardowe oprocentowanie dla danego typu Eurokonta – od 0,01 proc. do 3,25 proc. (Eurokonto Prestiżowe).

Konto, które samo oszczędza

Oferta Polbanku EFG – czyli Konto Samooszczędzające – to w rzeczywistości połączenie dwóch rachunków – osobistego i oszczędnościowego. Wszystkie wpływy na konto są automatycznie przekazywane na rachunek oszczędnościowy, gdzie podlegają oprocentowaniu 4,25 proc. - już od pierwszej złotówki. Klient ustala kwotę, która ma się stale znajdować „pod ręką” na jego rachunku osobistym, na bieżące wydatki. Po wydaniu tej kwoty bank sam zadba o uzupełnienie środków do ustalonego limitu pod koniec dnia.

Czy to się opłaca?

Jeżeli zastanawialiśmy się nad przeniesieniem swojego konta, powyższe propozycje warto rozważyć. Przede wszystkim nasze nadwyżki finansowe, ulokowane na koncie osobistym, są zazwyczaj bardzo nisko oprocentowane – tym samym tracisz możliwość ich pomnożenia. Prawdopodobnie oferty z dodatkiem w postaci konta oszczędnościowego staną się stałą propozycją banków. Dzięki atrakcyjnym ofertom 2 w 1 bankowcy liczą na zatrzymanie naszych oszczędności, a tym samym zwiększenie własnych zysków. Jeśli jednak zastanawiamy się jedynie nad ulokowaniem swoich nadwyżek finansowych, warto przyjrzeć się wyżej oprocentowanym lokatom terminowym, np. z dzienną kapitalizacją odsetek.

Reklama