Konta dla seniorów to stosunkowo mało rozwinięty rynek usług bankowych. Jedynie 5 banków oferuje konta dla osób w wieku 50+. Ważnym atutem tych specjalnych, dedykowanych kont jest pakiet assistance – obejmujący między innymi pomoc medyczną na terenie kraju, naprawę sprzętu AGD i RTV, czy też telefoniczne usługi informacyjne.

Reklama

Za co płacisz?

Większość kont jest prowadzona odpłatnie (głównie ze względu na bogaty pakiet assistance). Miesięczne opłaty za prowadzenie takiego konta zamykają się w przedziale od 3 do 5 zł. Bezpłatne jest jedynie Pocztowe Konto Nestor Banku Pocztowego. Przelewy zewnętrzne są płatne, oprócz db Koneser (Deutsche Bank) i Pocztowego Konta Nestor. Przelewy wewnętrzne – już standardowo – są zwolnione z opłat we wszystkich rachunkach.

Znaczącym wyróżnikiem Banku Pocztowego na rynku kont dla Nestorów jest możliwość bezpłatnego skorzystania z usługi dostarczenia środków z konta przez listonosza pod wskazany adres np. do domu – dodaje Karolina Stefanowicz, Wydział linii biznesowej depozytów i rachunków z Banku Pocztowego.

p

Jaki dostęp do konta?

Dostęp do konta dla nestorów jest bardzo podobny jak w przypadku kont osobistych. Wszystkie konta obsłużymy za pomocą Internetu, telefonu, czy oddziału banku. Znacząco wyróżnia się tutaj ponownie Pocztowy – proponując swoim klientom bezpłatne dostarczenie gotówki przez listonosza do domu, dowolną ilość razy w miesiącu, co dla osób w podeszłym wieku może być bardzo korzystną propozycją. Należy zaznaczyć jednak, że kwota nie może być niższa niż 10 zł, a dyspozycja (telefon, oddział poczty, przez listonosza) złożona do godziny 22 dnia poprzedzającego jej wykonanie.

Konta dla seniorów atrakcyjniejsze niż klasyczny ROR?

Specjalna propozycja banków, kierowana do nestorów wydaje się być dla tej grupy klientów bardzo atrakcyjna. Dodatkowe usługi jednak kosztują i to powoduje że konta dla seniorów mają wyższe od klasycznych rachunków opłaty za ich prowadzenie ( nawet o kilka złotych miesięcznie).

Jest to jednak opłacalna inwestycja, ponieważ większość zawiera w sobie pakiet usług dodatkowych, jak zniżki w aptekach, pomoc medyczna, czy darmowy transport leków lub chorego do placówki medycznej w nagłych przypadkach.

Reklama

Średni koszt jednego z najprostszych ubezpieczeń z dostępem do internisty i siedmiu specjalistów (otolaryngolog, dermatolog, ginekolog, kardiolog, chirurg ogólny i dziecięcy, okulista) to koszt rzędu 59,90 miesięcznie – dla porównania.

Konta przeznaczone dla nestorów, w większości mają również wliczone w swój koszt ubezpieczenie NNW oraz bezpłatną pomoc w przypadku awarii instalacji elektrycznej lub zamka u drzwi (w tym jego wymianę).W większości nie pobierana jest również opłata za wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach banku lub jest ona niższa od tej pobieranej w przypadku kont klasycznych (nawet o 5 zł). Tym samym osoby lubiące korzystać ze swojego rachunku przy pomocy pracownika banku będą z pewnością zadowolone.

Środki znajdujące się na rachunku dla seniorów mają oprocentowanie na tym samym poziomie co pozostałe typy kont osobistych w danym banku. Tym samym oferta wypada bardzo korzystnie na tle pozostałych propozycji rachunków osobistych.

Dlaczego warto?

Odpowiedź na to ważne pytanie każdy powinien znaleźć sam. Z pewnością pakiet usług assistance jest imponującym dodatkiem dla osób, które osiągnęły odpowiedni „pułap” wiekowy. Większość opcji, jak przelewy, czy zlecenia stałe, są bardzo zbliżone do kont klasycznych. Z pewnością powinniśmy sami przeliczyć sobie zyski i straty w przypadku przejścia na konto dla seniorów – jednak pakiet usług dodatkowych może być naprawdę zaskakująco odciążający dla naszego domowego budżetu czy… naszych nóg.