Wspólnie z Open Finance sprawdziliśmy, gdzie taka pożyczka jest najtańsza. Okazuje się, że trzyosobowa rodzina bez żadnych obciążeń najtaniej pożyczy 5 tys. zł w ramach kredytu gotówkowego w BNP Paribas Fortis. Całkowity koszt takiej pożyczki wynosi tam tylko 406 zł. W VW Bank, Polbanku i Nordei taki kredyt będzie kosztował mniej niż 500 zł. Z drugiej strony w Citibanku Handlowym, Alior Banku, Banku BPH, mBanku, PKO BP i Invest-Banku koszt takiej pożyczki wyniesie już ponad 800 zł. Najdrożej jest zaś w Banku Pocztowym, w którym za taką samą pożyczkę zapłacimy 995 zł.

Reklama

Nie zanosi się, że takie kredyty potanieją. Zdaniem ekspertów, trzeba się liczyć ze wzrostem oprocentowania. "Jeśli stopy procentowe NBP pójdą do góry, to niektóre banki wykorzystają i wprowadzą podwyżki" - mówi Mateusz Ostrowski.

>>>Wybierz najtańszy kredyt gotówkowy

Jednak nawet i bez zmiany stóp kredyty gotówkowe drożeją. Zazwyczaj dotyka to osób chcących pożyczyć pieniądze w innym banku niż ten, w którym mają konto. "W porównaniu z lutym, w BOŚ Banku oprocentowanie kredytów dla dotychczasowych klientów wzrosło o 2,6 pkt do 16,2 proc., a dla tak zwanych klientów z ulicy zwiększyło się aż o 3,6 pkt do 17,2 proc." - mówi Mateusz Ostrowski.

Podwyżki dla osób niebędacych stałymi klientami wprowadził Allior Bank. Podniósł on oprocentowanie dla takich osób z 18 do 19 proc., jednocześnie obniżając odsetki swoim stałym klientom z 18 do 17 proc.Inne instytucje finansowe są mniej łaskawe dla osób posiadających u nich konta. W Banku BPH oprocentowanie wzrosło z 16,85 do 19,1 proc. Podwyżkę o 4 pkt proc. do 19,99 proc. wprowadził też Pekao. Tyle że ten ostatni zrezygnował z pobierania opłaty, więc kredyt gotówkowy w tym banku faktycznie potaniał.

Jednak inne banki raczej podwyższają prowizję. Kredyt Bank, który do niedawna w ramach promocji nie pobierał prowizji, teraz nalicza ją w wysokości 4–5 proc. Getin Bank zaś podniósł jej wysokość z 3 do 4,99 proc. Banki często żądają od klientów wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

"Dzieje się tak w VW Bank direct, Lukas Banku, Raiffeisen Banku, Banku Millennium i Banku Pocztowym" - mówi Mateusz Ostrowski. Na tym jednak nie kończą się opłaty związane z kredytem gotówkowym. Na przykład w Citibanku Handlowym co miesiąc trzeba płacić 15 zł za obsługę kredytu gotówkowego.