Najnowsze zestawienie najkorzystniejszych kredytów hipotecznych dostępnych obecnie w ofercie banków przynosi nam spore przetasowanie czołówki. Na pierwszym miejscu uplasowała się oferta banku BGŻ, gdzie uzyskamy kredyt mieszkaniowy z prowizją 3,5 proc., zaś rzeczywiste oprocentowanie kredytu w kwocie 300 000 zł spłacanego przez 30 lat wyniesie nas 6,98 proc.!

Reklama

Nie ma słabych ofert

Co to oznacza konkretnie? Otóż rata miesięczna wyniesie 1912 zł, co jest wynikiem o kilkanaście procent lepszym od ofert z końca pierwszej dziesiątki zestawienia, czyli mBanku (oferującego jednak możliwość sfinansowania już nawet 110 proc. wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty), Allianz Banku (z obniżająca się marżą kredytową), czy też pozostającego wciąż liderem rynku kredytowania w euro Deutsche Banku (rata jest niższa, jednak występuje – dość spore – ryzyko kursowe).

Rodzina w końcu na swoim

Jednak wracając do liderów marcowego zestawienia nie można nie wspomnieć o propozycji kredytu hipotecznego Banku Millennium (od niedawna istnieje również możliwość zaciągnięcia w tym banku kredytu w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim”).

>>>Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny

Kolejne miejsca w porównaniu zajęły oferty aktywnych graczy, czyli Alior Banku i BOŚ Banku, które co prawda walczą najintensywniej o nasze rachunki osobiste, ale nie odpuszczają też kredytów hipotecznych.

Im więcej, tym mniej

Ciekawe wydaje się rozwiązanie proponowane przez PKO Bank Polski, który jest w kredytach hipotecznych niekwestionowanym liderem, z udziałem w nowej sprzedaży całego rynku na poziomie 40 proc. (dane Związku Banków Polskich), gdzie decydując się na zakup innych produktów z oferty banku (m.in. rachunku osobistego, karty kredytowej itp.) możemy negocjować naszą marżę – im więcej produktów bankowych w PKO, tym większa redukcja marży!

Czy stopy procentowe wzrosną?

Czego można spodziewać się na rynku w najbliższym czasie? Na pewno swoje zrobi rekomendacja T, która uniemożliwi zaciąganie zobowiązań kredytowych dla przypadków, w których miesięczna rata będzie przewyższała połowę miesięcznych zarobków kredytobiorcy (dla osób osiągających dochody powyżej średniej krajowej), maksimum 65 proc.. Wspomnieć należy o tym, że nowopowołani członkowie Rady Polityki Pieniężnej coraz odważniej wspominają o możliwości podniesienia stóp procentowych, co dla większości z nas (oraz tych planujących zaciągnąć kredyt) oznaczało będzie po prostu wyższą ratę. Na szczęście na rynku pojawiają się coraz ciekawsze oferty w korzystnych cenach.

p