Już od dzisiaj marże dla kredytów w złotych w PKO BP będą tańsze. Przykładowo dla wskaźnika LTV od 50 do 100 proc. i kwoty kredytu powyżej 80 tys. zł marże spadają o 0,3 pkt. proc. Minimalnie zostały też obcięte marże dla kredytów w euro. Oferta w tej walucie została bardziej poprawiona 6 kwietnia, kiedy to marże spadły o 0,5 pkt. proc. dla każdej kwoty kredytu wskaźnika LTV (stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości).

Reklama

Jak wynika z szacunków Home Brokera, marża kredytu w złotych na sumę 300 tys. z 25-proc. wkładem własnym, przy założeniu, że klient otworzy w BKO BP rachunek ROR z dostępem elektronicznym oraz kupowana nieruchomość znajduje się na terenie aglomeracji miejskiej, wynosi 2,07 proc. Możemy ją obniżyć do 1,97 proc. - jednak nic za darmo. Musimy kupić dodatkowo kartę kredytową.

Niskie marże to wciąż atut niewielu banków. Marżę poniżej 2 proc. dla kredytu na 300 tys. zł z wkładem 25 proc. znajdziemy w ofercie tylko sześciu banków: BZ WBK, BNP Paribas Fortis, Citibank, Eurobank, Pekao oraz Bank Pocztowy. „W BZ WBK (1,35 proc.) czy BNP Paribas (1,99 proc.) wymagane jest otwarcie konta żeby skorzystać z obniżonej marży (w BZ WBK dodatkowo będzie podwyższona prowizja). Jednak już w Eurobanku (1,8 proc.) czy Banku Pocztowym (1,9 proc.) konieczny jest zakup dosyć drogiego pakietu ubezpieczeń. Przykładowy koszt to pakietu 10 tys. zł na 5 lat w Eurobanku oraz 7,5 tys. zł na 3 lata w Banku Pocztowym. W Pekao w najbardziej korzystnym wypadku marża może spaść do 1,9 proc. (może też być 1,95 proc. czy 2 proc.). Bank wymaga otwarcia konta oraz zakupu karty lub zaciągnięcia pożyczki gotówkowej” – dowiedział się Home Broker.

Obniżenie przez bankowego giganta PKO BP marży dla kredytów w złotych w okolice 2 proc. wywoła reakcję łańcuchową na rynku.

Więcej informacji: Po decyzji PKO BP banki będą zmuszone obniżyć marże kredytów w złotych

p