Podobieństwa

Reklama

Zarówno kredyt gotówkowy jak i kartę kredytową jest dość łatwo otrzymać. Klient nie musi mieć wysokich miesięcznych dochodów (kartę kredytową można uzyskać przy dochodzie 500zł/m-c np. w mBanku – Visa mBank, Lukas Banku – Furora; kredyt gotówkowy już od dochodu przeciętnie 800zł/m-c). Co więcej nie ma konieczności podawania celu na jaki zostaną przeznaczone pieniądze.

Różnice

Główną różnicą jest forma w jakiej dochodzi do spłaty zadłużenia oraz okres spłaty. Kwota jaką dostajemy w postaci pożyczki gotówkowej, zostaje rozłożona na określony okres i regulowana jest przez klienta w miesięcznych ratach. Podobnie jak w przypadku innych kredytów, klient według własnych potrzeb i możliwości wybiera raty równe lub malejące.

Cały proces wygląda inaczej przy kartach kredytowych. Nie ma możliwości rozłożenia kwoty zadłużenia na czas dłuższy niż wynosi okres bezodsetkowym (głównie od 50 do 56 dni) . Jeśli przekroczy się ten termin bank nalicza odsetki nie od dnia zakończenia okresu, ale od dnia zaciągnięcia kredytu. Wiąże się to więc z dużymi kosztami odsetek – najczęściej jest to maksymalna ustawowo wartość czyli około 20% w skali roku .

Oprocentowanie

Wysokość oprocentowania w obu produktach jest dość podobna. W przypadku kredytów gotówkowych oprocentowanie nominalne kształtuje się od 11,90% np. w Polbanku (Kredyt na miarę ) do 20% , a w kartach kredytowych od 14,50% w BOŚ Banku ( Karta BOŚ Visa Classic) do 20% w wielu bankach takich jak Eurobank (Visa Classic Premium Club), MultiBank (MultiBank Visa Credit ) czy Lukas Bank (Visa Maksima Plus) Co więcej warto sprawdzać promocje czy korzystać z przywilejów jak np. posiadanie konta, innych produktów i pozytywnej historii kredytowej w danym banku). Dla przykładu oprocentowanie karty Kredyt Bank Visa Classic w pierwszym roku wynosi 9,99% (dla osób przenoszących kartę wydaną przez inny bank) a dopiero później ulega zwiększeniu do 20%. Z kolei przy kredytach gotówkowych możliwe jest otrzymanie niższego oprocentowania, kiedy jest się już klientem banku. Przykładem może tu być BZ WBK, który klientom wewnętrznum proponuje odprocentowanie już od 9,99% a zewnętrznym od 11,9%

Prowizje

Ważnym, a rzadko komunikowanym kosztem, jest prowizja od wysokości udzielonego kredytu. W zdecydowanej większości banków wynosi ona 5%, wyjątkiem jest np. 0% Kredycie na miarę do10 tys.na okres do 36 miesiecy) i w Alior Banku (Pożyczka gotówkowa) – 0% czy w Volkswagen Bank direct (Kredyt plus) – prowizja to 1%. W przypadku kart kredytowych prowizję pobiera się przy wypłacaniu gotówki z bankomatu i wynosi ona od około 2,5% do 5%.. Należy pamiętać, iż bank traktuję tę gotówkę jako wysokooprocentowany kredyt już od momentu wybrania gotówki.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie to kolejny koszt, który dotyczy obu produktów i podwyższa ich cenę nawet o kilka procent. Decydując się na ‘gotówkę’ czy kartę, warto zapytać się o ubezpieczenie, gdyż zazwyczaj jest nieobowiązkowe i można z niego zrezygnować.

Inne opłaty

Podstawowymi opłatami przy karcie są koszt wydania i użytkowania (mogą być zniesione lub obniżone pod warunkiem dokonania określonej liczby lub wartości transakcji bezgotówkowych), a także opłata za przekroczenie limitu karty. Co więcej istnieje szereg istotnych opłat, które występują jedynie przy kartach kredytowych. Oczywiście można ich uniknąć poprzez rozważne korzystanie i bieżące regulowanie zadłużenia. Niestety jak się okazuje w praktyce, użytkownicy mają problemy ze spłatą karty i często jest to pierwszy krok do popadnięcia w tzw. pętlę kredytową. Bank co miesiąc wymaga spłaty przynajmniej kwoty minimalnej (5-10% limitu karty). W innym wypadku zostają naliczane odsetki, a także może być naliczona opłata rzędu kilkudziesięciu złotych, za opóźnienie w spłacie.

Jak zostało przedstawione powyżej, karta kredytowa i kredyt gotówkowy to dwa różne produkty , dlatego podejmowaną decyzję o sposobie sfinansowania wydatków, należy uzależnić od celu na jaki potrzebujemy pieniądze, a przede wszystkim późniejszych możliwości spłaty zadłużenia.

p

Reklama