Korzystając z karty kredytowej, można uniknąć płacenia odsetek. Wystarczy spłacić wykorzystaną sumę w terminie kilkudziesięciodniowego okresu bezodsetkowego. Na rynku jest kilka kart, których użytkowanie może się okazać zupełnie bezpłatne. Z informacji zebranych przez Dziennika Gazety Prawnej w bankach wynika, że choć z kredytu korzysta ponad połowa właścicieli kart kredytowych, to jednak zazwyczaj ok. 20-30 proc. klientów spłaca zadłużenie w terminie.

Reklama

Wiele banków kusi klientów promocjami, oferując pierwszy rok użytkowania karty za darmo. Oczywiście, przed upływem roku można z karty zrezygnować i przenieść się do innego banku, ale jest dość uciążliwe. Lepiej jednak poszukać oferty, w której karta jest za darmo przez cały czas – radzi ekspert Expandera. Warunek jest zazwyczaj jeden: karta musi być aktywnie użytkowana, czyli trzeba jej użyć kilka razy w miesiącu lub też przeprowadzić transakcje o określonej wartości np. 1 tys. zł. Niektóre banki pozwalają wybrać wysokość opłaty rocznej.

Na rynku są takie karty, w przypadku których bank zwraca posiadaczowi ustalony procent wydanych pieniędzy. Zazwyczaj jest to 0,5–1,5 proc. każdej transakcji, a więc w przypadku 100 zł transakcji kartą, bank zwróci od 50 gr do 1,5 zł. Nie są to może oszałamiające kwoty, ale w skali roku mogą okazać się na tyle znaczne, że nie tylko pokryją koszt karty (zazwyczaj za tego typu karty trzeba płacić), ale pozwolą na dodatkowy zarobek.

Więcej informacji: Korzystając z karty kredytowej można cieszyć się darmowym kredytem

p