Złota – prestiż, srebrna – korzyści, zwykła – potrzeby. Kolory kart kredytowych można przyporządkować roli, jaką spełniają w życiu ich posiadacza. Do niedawna zarezerwowane właściwie dla najbogatszych, dziś wystarczy już 650 zł dochodu netto miesięcznie, by otrzymać kartę kredytową. W każdym banku mamy do wyboru kilka ich rodzajów – w założeniu są to karty zwykłe, srebrne, złote i platynowe.

Reklama

>>>Wybierz najlepszą kartę kredytową

Nie należy jednak do końca kierować się zasadą koloru karty – w ciągu ostatnich lat wartość karty przypisywana kolorowi znacznie się zdewaluowała. Jest to wina między innymi banków, które chcąc napędzić sobie klientów, przestały stosować sztywne reguły obowiązujące przy wydawaniu konkretnych kart kredytowych i zaniżając wymagania do ich otrzymania.

Co należy zrobić, aby otrzymać kartę kredytową? Trzeba przede wszystkim wybrać się do placówki banku wraz z zaświadczeniem o zarobkach. Na ich podstawie ocenia się wiarygodność klienta i przyznaje limit kredytu dla karty. Oprócz tego najczęściej potrzebne będą jeszcze jedynie dwa dokumenty ze zdjęciem.

Zarabiam 3000 zł netto – jaką wybrać dla siebie kartę kredytową?

Osoby o zarobkach bliskich średniej krajowej powinny poważnie zastanowić się nad wyborem karty – mogą bowiem pozwolić sobie już nie tylko na karty srebrne, ale również w niektórych bankach (Millennium, Polbank EFG) złote. Wprawdzie złota karta przydaje prestiżu i np. przy spotkaniach biznesowych wręcz wypada takową posiadać, by zapewnić pośrednio kontrahentów o swojej poważnej roli w biznesie. Ale zastanówmy się najpierw, czy faktycznie będzie to opcja opłacalna? Polecana oferta dotyczyć raczej powinna srebrnych kart kredytowych. Mają wprawdzie mniejszy limit kredytowy, ale też są tańsze w użytkowaniu.

>>>Czy karta kredytowa jest tańsza niż kredyt?

Warto również zastanowić się nad rodzajem naszej karty kredytowej. Zwykle wydanie karty Mastercard będzie tańsze od karty Visa. Należy także zwrócić uwagę na koszty związane z posiadaniem danej karty kredytowej. Zwykle w skali roku jest to wydatek nie przekraczający 100 zł.

Zarabiam 5000 zł netto miesięcznie – chcę czegoś więcej!

Banki mają również ofertę skierowaną dla ponadprzeciętnie zarabiającego klienta. W tym przypadku warto zastanowić się nad nieco droższą ofertą – a mianowicie złotą kartą kredytową. To nie tylko związany z posiadaniem takowej karty prestiż, ale cały pakiet dodatkowych usług, niedostępnych w przypadku srebrnej karty kredytowej: dodatkowego ubezpieczenia obejmującego koszty leczenia za granicą, od nieszczęśliwych wypadków czy np. ubezpieczenia bagażu w samolocie. Koszty jakie związane są z posiadaniem złotej karty kredytowej są nieco wyższe – mogą sięgać nawet 240 zł rocznie.

Dodatkowe informacje o kartach kredytowych

Niektóre banki, np. Citibank, BPH, oferują usługę Cash back. Polega ona na wypłacaniu gotówki przy dokonywaniu np. zakupów kartą kredytową. Karty różnią się od siebie również metodami zabezpieczeń – zwykle jest to chip. Niektóre karty wspierają przeróżne akcje charytatywne, np. w banku BZ WBK jest dostępna karta Visa Gold BZ WBK Akcja Pajacyk. Przy każdej transakcji kartą kredytową określona kwota zostaje oddana na rzecz pomocy dzieciom z najuboższych rodzin. Są także karty oferujące dodatkowe korzyści przy np. tankowaniu paliwa – jak w przypadku Motokarty Kredytowej Citibank-BP. Otrzymamy wówczas dodatkowe punkty w programie BP Partnerclub.

>>>Cała prawda o kartach z hipermarketu

Warto zapoznać się więc ze szczegółową ofertą dotyczącą kart w każdym banku, nie tylko by wybrać najlepszą, ale również aby zapoznać się z dodatkowymi możliwościami, które wiążą się z ich posiadaniem. Przed wyborem dobrze jest również skorzystać z możliwości porównania kart kredytowych np. na stronach www danego banku.

p

Reklama