Na czym polega program "Opieka wytchnieniowa"?
Celem programu jest wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnościami, aby mieli możliwość odpoczynku, regeneracji sił, czy załatwienia swoich codziennych spraw. Dzięki finansowaniu z programu, opieka wytchnieniowa może być realizowana przez osoby zatrudnione w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej lub w centrach usług społecznych. Możliwe jest także zlecanie usług opiekuńczych zewnętrznym podmiotom albo zatrudnienie osób wskazanych bezpośrednio przez beneficjentów programu.
Ministerstwo zaznacza, że taka forma pomocy nie tylko odciąży opiekunów, ale również zapewni ciągłość opieki nad osobami z niepełnosprawnościami w sytuacjach, gdy rodzina czy bliscy opiekunowie nie mogą czasowo sprawować opieki, np. z powodu choroby czy wyjazdu.
Szczegóły finansowania
Gminy i powiaty mogą uzyskać dofinansowanie na pokrycie pełnych kosztów związanych z realizacją usług opieki wytchnieniowej. Środki są dostępne w formie zaliczki lub refundacji. Maksymalny koszt godzinnej opieki dziennej wynosi 50 zł brutto, natomiast w przypadku opieki całodobowej – do 800 zł brutto za dobę, w zależności od stopnia niepełnosprawności podopiecznego.
Ponadto, program przewiduje możliwość pokrycia kosztów administracyjnych, które mogą wynosić do 2 proc. środków dla gminy lub powiatu oraz do 0,5 proc. dla wojewody, w zależności od faktycznie poniesionych kosztów związanych z obsługą programu.
Jak złożyć wniosek? Do kiedy nabór?
Wnioski o dofinansowanie należy składać do właściwego wojewody za pomocą specjalnego Generatora FunduszuSolidarnościowego, dostępnego na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl. Proces aplikacyjny trwa do 27 listopada 2024 roku.