Jak uzyskać prawo do renty socjalnej?

Aby otrzymać rentę socjalną, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz być osobą pełnoletnią, czyli mieć ukończone 18 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jesteś kobietą i wyszłaś za mąż po ukończeniu 16 lat. Dodatkowo, lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS musi potwierdzić, że jesteś całkowicie niezdolny do pracy z powodu trwałego naruszenia sprawności organizmu. Warunek ten musi być spełniony przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki (do 25. roku życia) lub w okresie studiów doktoranckich.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Reklama

Aby ZUS mógł przyznać Ci rentę socjalną, konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajdują się wniosek o rentę socjalną, zaświadczenie o Twoim stanie zdrowia od lekarza, który wystawi je nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku. Potrzebne będą również zaświadczenia ze szkoły lub uczelni, a także inne dokumenty medyczne, które potwierdzą Twój stan zdrowia, takie jak wyniki badań czy karty leczenia szpitalnego.

Jeśli jesteś zatrudniony, musisz dołączyć dokumenty od pracodawcy, a w przypadku posiadania nieruchomości rolnej o powierzchni przekraczającej 5 hektarów – odpowiednie oświadczenie.

Reklama

Kto może ubiegać się o rentę socjalną?

O rentę socjalną możesz ubiegać się samodzielnie lub z pomocą innych osób. Wniosek może złożyć Twój przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny, kierownik ośrodka pomocy społecznej lub opiekun faktyczny, jeśli potwierdzi swoje pełnomocnictwo. Możesz również upoważnić inną osobę do złożenia wniosku w Twoim imieniu, jednak wymaga to pisemnego pełnomocnictwa z podpisami obu stron.

W przypadku osób niezdolnych do podróżowania, lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić badanie w miejscu zamieszkania.

Kiedy składać dokumenty?

Wniosek o rentę socjalną najlepiej złożyć w miesiącu, w którym osiągniesz pełnoletność. Jeśli jesteś już pełnoletni, wniosek powinieneś złożyć jak najszybciej.

Czas przyznania renty socjalnej

Renta socjalna może być przyznana na stałe, jeśli Twoja niezdolność do pracy jest trwała, lub na czas określony, jeśli niezdolność jest tymczasowa.

Renta socjalna - ile wynosi? Czy będzie podwyżka w 2025 roku?

Renta socjalna jest jednym z tych świadczeń, które każdego roku są waloryzowane. Oznacza to, że jej wysokość zmieni się od 1 marca 2025 roku. Renty prawdopodobnie wzrosną o około 5,52 proc. Do końca lutego 2025 roku kwota renty socjalnej wynosi 1780,96 zł miesięcznie.