Środki te będą dostępne dla większych przedsiębiorstw, które zdecydują się na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) oraz dekarbonizację.
Największa umowa w historii Polski w UE
Informację tę ogłosiła ministra klimatu, Paulina Hennig-Kloska, podkreślając, że jest to największa tego typu umowa w historii Polski w Unii Europejskiej.
Forma pożyczki
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który będzie odpowiedzialny za udzielanie pożyczek, oferuje oprocentowanie, które wyniesie 0,5 proc. rocznie, a przedsiębiorstwa będą miały 25 lat na spłatę zobowiązania z 9-letnim okresem karencji. Pożyczki będą mogły pokryć aż 95 proc. kosztów inwestycji, a minimalny wkład własny wyniesie 5 proc. Minimalna wartość pożyczki to 200 mln zł.
Na co przeznaczyć środki?
Środki z funduszu będą przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę energetyczną, takie jak budowa i modernizacja sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych oraz gazowych (z naciskiem na gazy zdekarbonizowane). Dofinansowanie obejmie również budowę źródeł odnawialnych, w tym instalacje do produkcji wodoru z OZE oraz magazyny energii.
Wsparcie obejmie także działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstw, ograniczenie emisji oraz rozwój infrastruktury służącej do produkcji biometanu, biopaliw drugiej generacji i odnawialnego wodoru na potrzeby transportu. Wszystko to ma na celu przyspieszenie zielonej transformacji w Polsce i zmniejszenie kosztów energii zarówno dla firm, jak i odbiorców końcowych.
Kiedy nabór wniosków?
Prezes BGK, Mirosław Czekaj, zapowiedział, że pierwszy nabór wniosków na pożyczki rozpocznie się już wkrótce, a pieniądze będą dostępne do II kwartału 2026 roku lub do ich wyczerpania.