Renta socjalna to świadczenie wypłacane przez ZUS osobom, które nie mogą pracować przez problemy zdrowotne, ale przysługuje im pod pewnymi warunkami. Trzeba mieć ukończone 18 lat, lub być kobietą, która wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat. Niezdolność do pracy musi być stwierdzona przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS i musi powstać przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki.

Reklama

Kiedy złożyć dokumenty

Wniosek o rentę socjalną trzeba złożyć w miesiącu, w którym osiągnie się pełnoletność, lub jak najszybciej, jeśli jest się już pełnoletnim.

Okres przyznania renty socjalnej

ZUS przyznaje rentę socjalną na stałe, jeśli niezdolność do pracy jest trwała lub na czas określony, jeśli niezdolność do pracy jest okresowa.

Jeśli ktoś pobiera rentę socjalną, powinien od razu powiadomić ZUS o tym, że zaczął pracę, ile wynosi jego przychód, zmienił dane, np. miejsce zamieszkania, nazwisko, numer rachunku bankowego, a także o tym, że trafił do aresztu lub został właścicielem gospodarstwa rolnego.

Renta socjalna a renta rodzinna

Renta socjalna przysługuje, nawet jeśli pobiera się rentę rodzinną, pod warunkiem, że jej wysokość nie przekracza 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.